Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Despagubiri administratia de locatari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Despagubiri administratia de locatari

Doresc sa stiu care sunt sansele de a castiga un proces cu o asociatie care a facut in ultimi 3 ani reparatii gresite sau cu firme fara sa aiba garantiie la lucrari si in urma acestor reparatii am infiltratii si mucegai in doau camere.iar tencuiala exteriaoara s-a macinat din cauza apei care se scurge pe peretele exterior.
pana la proces trebuie sa instiintati conducerea asociatiei ca aveti infiltratii in casa. Sa insistati sa se remedieze, sa cheme firma care a facut reparatiile, sa primiti raspuns in scris, sa discutati in sedinte...
Daca vedeti ca nu se iau masuri, intentati o actiune in instanta, avand dovezile de care spuneam mai sus, va judectai si instanta poate obliga asociatia sa repare, sa va despagubeasca...
Si eu am un ap.la ultim etaj, au reparat locatorii cu un vecin care"se pricepea", a venit iarna si mi se infiltra apa in ap...dar eu mam suit pe terasa scarii si am refacut hirdo-izolatia unde erau probleme pe banii si timpul meu...- daca stateam dupa cei de la asociatiei...de 5ani ar trebui sa am "piscina , spa", sau mai stiu eu ce in ap., numai casa de locuit nu.