avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 914 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... audiat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

audiat

buna ziua am primit acasa o citatie de la politie in calitate de audiat .nu stiu despre ce e vb are cineva idee ce inseamna pe citatie scrie ca sant chemat ca audiat in legatura cu lucrarea.are cineva idee ce inseamna asta?
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 18:05, 8 Februarie 2011
Conform art. 65 alin.(2) C.p.p. "la cererea organului de urmărire penală ori a instanţei de judecată, orice persoană care cunoaşte vreo probă sau deţine vreun mijloc de probă este obligată să le aducă la cunoştinţă sau să le înfăţişeze".
De aceea organul de cercetare sau de urmarire penala, ca ssi instanta de judecata, pot solicita audierea oricarei persoane despre care exista parerea ca ar putea detine informatii pertinente, utile sau concludente despre faptele savarsite. Auderea se poate face in calitate de martor, invinuit sau inculpat, parte civila, parte responsabila civilmente.
Auderea dvs se poate face in calitate de martor, invinuit sau inculpat, parte civila, parte responsabila civilmente.
Trebuie sa va prezentati pentru a lamuri aspectul.

pe citatie exista un numar de dosar
nu stiu exact ce inseamna.imi puteti spune despre ce e vb?
Se pare ca in ultimul timp nu se mai mentioneaza in citatiile de la polictie in ce calitate, dosar esti citat, se rezuma doar la a mentiona numele politistului cu nr de tel, data si ora la care sa se prezinte si unde.
Dosarul, calitatea si obiectul dosarului se vor afla la fata locului unde sunteti citat.
zaharia65_2 a scris:

Conform art. 65 alin.(2) C.p.p. "la cererea organului de urmărire penală ori a instanţei de judecată, orice persoană care cunoaşte vreo probă sau deţine vreun mijloc de probă este obligată să le aducă la cunoştinţă sau să le înfăţişeze".
De aceea organul de cercetare sau de urmarire penala, ca ssi instanta de judecata, pot solicita audierea oricarei persoane despre care exista parerea ca ar putea detine informatii pertinente, utile sau concludente despre faptele savarsite. Auderea se poate face in calitate de martor, invinuit sau inculpat, parte civila, parte responsabila civilmente.


Legea prevede corect,ca orice persoana are obligatia de a spune adevarul in fata legiuitorului ori a anchetatorului.....insa de multe ori acest fapt nu este respectat .

Orice persoana chemata la o audiere trebuie sa spuna adevarul si numai adevarul!

Alte discuții în legătură

Citarea in dosarul penal mira_79 mira_79 buna seara, am o nelamurire si pana imi gasesc un avocat ar fi extrem de utila opinia dumneavoastra: am primit de la Parchet o citatie care face referire ... (vezi toată discuția)
Citatie diicot Alexandrumolnar Alexandrumolnar Buna, am primit o citatie de la DIICOT in care sunt chemat ca martor pentru un dosar, nu inteleg exact de pe citatie dar trebuie sa ma prezint cu avocat? Si ... (vezi toată discuția)
Ce presupune calitatea de inculpat Roman85 Roman85 AM PRIMIT O CITATIE IN CARE SE SPUNE ASA SUNTETI CHEMAT LA CAMERA 34 POLITIA MUNICIPIULUI BRAILA BIROUL DE INVESTIGATII CRIMINALE IN CALITATE ... (vezi toată discuția)