Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... audiat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

audiat

buna ziua am primit acasa o citatie de la politie in calitate de audiat .nu stiu despre ce e vb are cineva idee ce inseamna pe citatie scrie ca sant chemat ca audiat in legatura cu lucrarea.are cineva idee ce inseamna asta?
Conform art. 65 alin.(2) C.p.p. "la cererea organului de urmărire penală ori a instanţei de judecată, orice persoană care cunoaşte vreo probă sau deţine vreun mijloc de probă este obligată să le aducă la cunoştinţă sau să le înfăţişeze".
De aceea organul de cercetare sau de urmarire penala, ca ssi instanta de judecata, pot solicita audierea oricarei persoane despre care exista parerea ca ar putea detine informatii pertinente, utile sau concludente despre faptele savarsite. Auderea se poate face in calitate de martor, invinuit sau inculpat, parte civila, parte responsabila civilmente.
Auderea dvs se poate face in calitate de martor, invinuit sau inculpat, parte civila, parte responsabila civilmente.
Trebuie sa va prezentati pentru a lamuri aspectul.

pe citatie exista un numar de dosar
nu stiu exact ce inseamna.imi puteti spune despre ce e vb?
Se pare ca in ultimul timp nu se mai mentioneaza in citatiile de la polictie in ce calitate, dosar esti citat, se rezuma doar la a mentiona numele politistului cu nr de tel, data si ora la care sa se prezinte si unde.
Dosarul, calitatea si obiectul dosarului se vor afla la fata locului unde sunteti citat.
zaharia65_2 a scris:

Conform art. 65 alin.(2) C.p.p. "la cererea organului de urmărire penală ori a instanţei de judecată, orice persoană care cunoaşte vreo probă sau deţine vreun mijloc de probă este obligată să le aducă la cunoştinţă sau să le înfăţişeze".
De aceea organul de cercetare sau de urmarire penala, ca ssi instanta de judecata, pot solicita audierea oricarei persoane despre care exista parerea ca ar putea detine informatii pertinente, utile sau concludente despre faptele savarsite. Auderea se poate face in calitate de martor, invinuit sau inculpat, parte civila, parte responsabila civilmente.

Legea prevede corect,ca orice persoana are obligatia de a spune adevarul in fata legiuitorului ori a anchetatorului.....insa de multe ori acest fapt nu este respectat .

Orice persoana chemata la o audiere trebuie sa spuna adevarul si numai adevarul!