Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie - MAI
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie - MAI

Buna ziua
Fratele meu este nascut in octombrie 1968,a muncit 2 ani si 8 luni in viata civila,a facut armata 1 an si 4 luni dupa care a muncit 21 de ani in politie din care 17 in grupa speciala si 4 in grupa "deosebita"
A demisionat acum 2 luni ,a plecat sa lucreze in strainatate si de luna aceasta a inceput sa-si plateasca contributiile pentru a avea vechime in munca in continuare.
Am doua intrebari:
-la ce varsta va putea iesi la pensie cel mai repede
-faptul ca a demisionat (desi a indeplinit stagiul minim de cotizare),il va impiedica sa iasa la pensie ca ceilalti politisti care sunt activi in momentul pensionarii?
Va multumesc anticipat.

In cazul fratelui dvs. varsta standard de pensionare este de 59 de ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare este de 28 de ani si 9 luni iar stagiul minim de cotizare in specialitate este de 19 ani 4 luni.

Intrucat a realizat atat stagiul minim de cotizare in specialitate cat si stagiul complet de cotizare, poate sa beneficieze de pensie pentru limita de varsta la 48 de ani si 10 luni, varsta standard de pensionare fiind redusa cu 10 ani si 6 luni pentru perioadele lucrate in conditii speciale si deosebite (nu exista grupa speciala si grupa desebita).

Faptul ca a demisionat nu are nicio legatura cu obtinere drepturilor de pensie.