avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 292 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Speþa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Speþa

Buna ziua,
Am incercat sa reproduc intr-un desen parcelarea terenului.
Parcela B nu o sa aiba iesire la drum public-acesta parcela vreau sa o vand.
Parcela A ramane in proprietatea mea. Pe parcela A se afla si imobil.
Parcela C ce calitate o sa aiba? Drum de servitute?Drept de trecere? Cum pot denumi aceasta parcela? si in proprietatea cui ramane? Care sunt variantele?
Daca intra in proprietatea parcelei B ce statut are? Se plateste de catre cumparatorul parcelei B?
Daca ramane in proprietatea parcelei A cum se numeste? Se stabilesc "despagubiri"?#-o
Cum e mai bine pentru mine ca si vanzator sa denumesc parcela C in acte (carte funciara, cadastru), contract V-C?

Multumesc.
_______17.5m________
l l
l 22m 23m l
l B l
l l
l_____18 m ___________l
l 4.5m l l
l l l
l 38mL l l
l l l
l C l A l
l l l
l l l
l_4.5m_l_____20m______l


Ultima modificare: Luni, 7 Februarie 2011
cristi7777, utilizator
Cel mai recent răspuns: cristi7777 , utilizator 20:09, 8 Februarie 2011
incercati sa uploadati schita pe orice server de gazduire graduit dupa care sa postati un link aici, nu se intelege (sau nu inteleg eu) mare lucru din "desenul" dvs.

din ce intuiesc ca ati vrut sa schitati, parcela C poate ramane in proprietatea dvs, cu conditia sa constituiti servitute de trecere in favoarea fondului dominant B. parcela C se numeste in acest caz fond aservit.
O alta varianta este sa vindeti cota indiviza (oricat de mica, 1/100, 1/1000) din dreptul de proprietate asupra parcelei C catre cumparatorul parcelei B, in acest fel cumparatorul va beneficia de acces la drumul public, fiind coproprietar. Esential in acest caz este ca indviziunea nou creata sa fie fortata si perpetua.
sper sa se vada desenul acum:D

[ link extern ]
Ultima modificare: Luni, 7 Februarie 2011
cristi7777, utilizator
sper ca am reusit si se vede poza..
a durat mult pana am primit mailul de inscriere...#-o
multumesc
am intuit bine, imi mentin afirmatiile de mai sus
si in conditiile mentionate impozitul pe terenul aferent.. parcela C.. o sa fie platit de mine, corect? Pot cere "dezpagubiri" in acest caz?

si varianta 3 nu exista? ca parcela C sa intre in proprietatea fondului dominant -cumparatorul parcelei B?
asta ce ar presupune? intra tot la acelasi teren (adica parcela C + parcela B)
ce statut are asa?

multumesc

Alte discuții în legătură

Vanzare teren/parcelare/drum de acces klaudiu.nagy klaudiu.nagy Buna ziua. Am cateva nelamuriri referitoare la modul in care as putea vinde o parcela dintr-un teren. La adresa: ... (vezi toată discuția)
Forma legala de cedare a unei fasii de teren pt construirea unui drum cuziamusia cuziamusia care este forma legala de cedare a unei fasii din terenul propriu pt construirea unui drum care sa ma deserveasca pe mine cat si pe alti 3 vecini? toti 4 avem ... (vezi toată discuția)
Parcelarea unui teren decder28 decder28 Buna ziua! Detin un teren de 5400 mp cu doar 17 m deschidere la strada. As vrea sa-l parcelez, dar ar trebui sa fac un drum de acces. Acesta va ramane privat ... (vezi toată discuția)