Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Speþa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Speþa

Buna ziua,
Am incercat sa reproduc intr-un desen parcelarea terenului.
Parcela B nu o sa aiba iesire la drum public-acesta parcela vreau sa o vand.
Parcela A ramane in proprietatea mea. Pe parcela A se afla si imobil.
Parcela C ce calitate o sa aiba? Drum de servitute?Drept de trecere? Cum pot denumi aceasta parcela? si in proprietatea cui ramane? Care sunt variantele?
Daca intra in proprietatea parcelei B ce statut are? Se plateste de catre cumparatorul parcelei B?
Daca ramane in proprietatea parcelei A cum se numeste? Se stabilesc "despagubiri"?#-o
Cum e mai bine pentru mine ca si vanzator sa denumesc parcela C in acte (carte funciara, cadastru), contract V-C?

Multumesc.
_______17.5m________
l l
l 22m 23m l
l B l
l l
l_____18 m ___________l
l 4.5m l l
l l l
l 38mL l l
l l l
l C l A l
l l l
l_4.5m_l_____20m______l

cristi7777, utilizator
incercati sa uploadati schita pe orice server de gazduire graduit dupa care sa postati un link aici, nu se intelege (sau nu inteleg eu) mare lucru din "desenul" dvs.

din ce intuiesc ca ati vrut sa schitati, parcela C poate ramane in proprietatea dvs, cu conditia sa constituiti servitute de trecere in favoarea fondului dominant B. parcela C se numeste in acest caz fond aservit.
O alta varianta este sa vindeti cota indiviza (oricat de mica, 1/100, 1/1000) din dreptul de proprietate asupra parcelei C catre cumparatorul parcelei B, in acest fel cumparatorul va beneficia de acces la drumul public, fiind coproprietar. Esential in acest caz este ca indviziunea nou creata sa fie fortata si perpetua.
sper sa se vada desenul acum:D

[ link extern ]
cristi7777, utilizator
sper ca am reusit si se vede poza..
a durat mult pana am primit mailul de inscriere...#-o
multumesc
am intuit bine, imi mentin afirmatiile de mai sus
si in conditiile mentionate impozitul pe terenul aferent.. parcela C.. o sa fie platit de mine, corect? Pot cere "dezpagubiri" in acest caz?

si varianta 3 nu exista? ca parcela C sa intre in proprietatea fondului dominant -cumparatorul parcelei B?
asta ce ar presupune? intra tot la acelasi teren (adica parcela C + parcela B)
ce statut are asa?

multumesc