avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizatie de maternitate pentru CM partial
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizatie de maternitate pentru CM partial


Buna ziua,

as dori sa stiu daca se acorda indemnizatia de crestere a copilului daca ai doar contract de munca partial.
Din OUG 111 inteleg ca trebuie sa lucrezi cel putin jumatate din luna.

Am dreptate?

As dori sa trec sotia mea ca si angajat la firma mea si doresc sa evit taxele de aceea ma gandeam la un contract partial.

Dar noi ne gandim sa avem un copil.Intrebarea era daca se mai acorda indemnizatia.
Care ar fi dezavantajele unui CM partial
Multumesc

Cel mai recent răspuns: ContSters42179 , utilizator 20:16, 7 Februarie 2011
Ati inteles gresit. Se refera in cazul unei fractiuni de luna in care nu a avut toata luna venit. Cele 12 luni pot fi si la un program de 4 ore. Taxe tot o sa platiti, altfel, in curand, se vor pierde si aceste stimulente.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract cu timp partial de munca in timpul concediului de maternitate? adria_bd adria_bd Buna ziua, As dori sa stiu daca e posibil ca - [b]in timp ce ma aflu in concediu de maternitate (pre si post natal - 126 zile)[/b] - sa primesc pe langa ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil Contabd Contabd O angajata care a lucrat in cele 12 luni cu CIM cu timp partial si anume 4 zile pe luna cite 4 ore pe zi poate beneficia de indemnizatie de crestere a ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie ccc fractie de norma` Andra1066 Andra1066 Buna ziua, Am o problema, si sper ca ma puteti ajuta: 4 din cele 12 luni anterioare nasterii am avut contract POSDRU, 44 ore/luna, cu un venit net lunar de ... (vezi toată discuția)