Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizatie de maternitate pentru CM partial
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizatie de maternitate pentru CM partial

Buna ziua,

as dori sa stiu daca se acorda indemnizatia de crestere a copilului daca ai doar contract de munca partial.
Din OUG 111 inteleg ca trebuie sa lucrezi cel putin jumatate din luna.

Am dreptate?

As dori sa trec sotia mea ca si angajat la firma mea si doresc sa evit taxele de aceea ma gandeam la un contract partial.

Dar noi ne gandim sa avem un copil.Intrebarea era daca se mai acorda indemnizatia.
Care ar fi dezavantajele unui CM partial
Multumesc

Ati inteles gresit. Se refera in cazul unei fractiuni de luna in care nu a avut toata luna venit. Cele 12 luni pot fi si la un program de 4 ore. Taxe tot o sa platiti, altfel, in curand, se vor pierde si aceste stimulente.