Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... cotizatie; casa de sanatate
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

cotizatie; casa de sanatate

daca nu am platit sanatate cu multi ani in urma legea ce spune ca sunt obligat sa o platesc din ani ramasi in urma? s-au o pot plati pe viitor .Nu am beneficiat de aceasta interventie la stat. Autorizat PFA
din pacate va trebui sa platiti din urma, nu scapati, chiar daca nu a-ti beneficiat de sistemul de asigurari de sanatate contributia e obligatorie prin lege si era obligatorie si anterior! nu se poate sa platiti numai de acuma incolo!
Art.257, Legea 95/2006:
- pentru veniturile din PFA se plateste obligatoriu contributia la fondul de sanatate de 5,5 % la venitul net incasat anual, respectiv 6,5% pana in 2009;
- perioada de prescriptie este 5 ani, adica pentru veniturile din PFA obtinute incepand cu 2006, 2007, 2008, 2009, 2010 datorati in perioada 01.01.2011 - 31.12.2011 contributia la fondul de sanatate L95/2006;
........................................................................................................................
Stimate coleg, in aceasta situatie am fost si eu. Am facut contract cu CAS in calitate de PFA anul trecut in august.Mi-au gasit descoperita o perioada de 3 ani in urma.In urma calculelor a rezultat o suma de plata de 2500 Ron. Din aceasta suma circa 700 Ron sunt doar penalizari.Neavand toti bani am facut o cerere de esalonare pe 6 luni.In acest timp urmand sa achit intreaga suma. In felul acesta am primit si o adeverinta din care rezulta ca sint o persoana asigurata ,cu valabilitatea de 6 luni.Sper ca experienta mea sa va fie de folos.