Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Interpretarea Ordinului nr. 1162 din 31/08/2010 emis ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Interpretarea Ordinului nr. 1162 din 31/08/2010 emis de Ministerul Sanatatii

Consultul ORL e obligatoriu pt Grupa 1 (fosti amatori) de conducatori auto?

Ordin nr. 1162 din 31/08/2010 al Ministerului Sanatatii pentru aprobarea Normelor minime privind aptitudinile fizice şi mentale necesare pentru conducerea unui autovehicul mentioneaza:
- la art. 2 se definesc grupele de conducatori, grupa 1 fosta amatori, grupa 2 fosta profesionisti:
"Art. 2. - În sensul prezentului ordin, conducătorii auto se clasifică în două grupe:
a) grupa 1: conducători auto ai autovehiculelor din categoriile A, A1, A2, AM, B, B1 şi BE;
b) grupa 2: conducători auto ai autovehiculelor din categoriile C, CE, C1, C1E, D, DE, D1 şi D1E."

- in Anexa la punctul 2 se mentioneaza:
"2. Auzul
Permisele de conducere auto pot fi eliberate sau reînnoite pentru candidaţii sau conducătorii auto din grupa 2 numai cu avizul unei unităţi de asistenţă medicală autorizate. Se acordă o atenţie deosebită examinării medicale, ţinându-se seama de posibilităţile de compensare."

Doresc interpretarea celor de mai sus:
1. in punctul 2 al anexei se mentioneaza ca doar cei din grupa 2 (profesionistii) sunt obligati sa obtina avizul ORL de APT al unei unitati de asistenta medicala;
2. cei din grupa 1 (amatorii) sunt obligati sa obtina avizul ORL de APT in fisa de consultatii medicale de tip A (B) pt conducatorii de autovehicole ce se face la obtinere/preschimbare carnet de conducere?

Pentru a sustine faptul ca actualul ordin consider ca nu obliga la control pe cei din grupa 1 (amatori), va aduc aminte formularile din ordinele ce nu mai sunt valabile (inlocuite de actualul Ordin nr. 1162 din 31/08/2010):
- in ORDINUL nr. 350 / 12.04.2003 se definesc grupele:
"1.1. În accepţiunea prezentei anexe, conducătorii de autovehicule şi tramvaie se clasifică în două grupe:
-grupa A (conducători amatori);
-grupa B (conducători cu atestat profesional)."
- in acelasi ordin se mentioneaza:
"6. Standarde minime de sănătate şi incompatibilităţi legate de afectarea auzului
Grupele A şi B:
6.1. Permisele de conducere auto se pot elibera sau se pot reînnoi solicitanţilor ori şoferilor din grupele A sau B conform opiniei unei autorităţi medicale competente. Examinarea va lua în considerare posibilităţile de echipare specială a vehiculelor."

Asa cum se observa in ordinele vechi se mentiona obligativitatea ambelor grupe de a efectua consultul ORL de specialitate, insa in ordinul nou se mentioneaza doar Grupa 2.

Cum interpretati cele de mai sus? V-ati intalnit din 2010 cu astfel de cazuri?
infoleg, utilizator