Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pot da de permis?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pot da de permis?

Buna ziua, as dori si eu sa va intreb daca pot da de permisul de conducere.
Subliniez ca am probleme cu auzul dar am aparate auditive si aud foarte bine cand le port dar chiar nu stiu daca pot da de permis.
Puteti obtine permis de conducere.

Ordinul MS nr. 1162/2010 pentru aprobarea Normelor minime privind aptitudinile fizice si mentale necesare pentru conducerea unui autovehicul.

Art. 2
In sensul prezentului ordin, conducatorii auto se clasifica in doua grupe:
a) grupa 1: conducatori auto ai autovehiculelor din categoriile A, A1, A2, AM, B, B1 si BE;
b) grupa 2: conducatori auto ai autovehiculelor din categoriile C, CE, C1, C1E, D, DE, D1 si D1E.

2. Auzul
v Permisele de conducere auto pot fi eliberate sau reinnoite pentru candidatii sau conducatorii auto din grupa 2 numai cu avizul unei unitati de asistenta medicala autorizate. Se acorda o atentie deosebita examinarii medicale, tinandu-se seama de posibilitatile de compensare.
Multumesc de raspuns, puteti da T/C.
TheRoW a scris:

puteti da T/C.

Adica....