Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Conducere cu aparat auditiv
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Conducere cu aparat auditiv

Buna seara,intrebarea mea este ...daca sotul meu dupa sia pierdut auzul la o ureche si trebuie sa poarta aparat auditiv mai poate conduce?Este sofer de tir si are 41 ani...Ii mai reinnoieste permisul de conducere?Multumesc anticipat pt raspuns!
Isi poate reinnoi permisul de conducere, este necesar avizul medicului ORL, purtarea aparatului auditiv nu impiedica reinnoirea permisului de conducere.

Ordinul 1162/2010 pentru aprobarea Normelor minime privind aptitudinile fizice si mentale necesare pentru conducerea unui autovehicul.

ANEXA - Norme minime privind aptitudinile fizice si mentale necesare pentru conducerea unui autovehicul
2. Auzul
Permisele de conducere auto pot fi eliberate sau reinnoite pentru candidatii sau conducatorii auto din grupa 2 numai cu avizul unei unitati de asistenta medicala autorizate. Se acorda o atentie deosebita examinarii medicale, tinandu-se seama de posibilitatile de compensare.
Multumesc!