avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 877 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... dosar penal pentru furt
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

dosar penal pentru furt

Buna ziua.Sotul meu a lucrat la cineva si in acest timp i s-a spart baraca patronului in care avea depozitate sculele si i s-a furat o bormasina.Necazul e ca datorita faptului ca in acea zi sotul nu a muncit a cazut pacatul pe el. Baraca s-a mai spart de 2 ori sotul meu fiind cu mine si chiar avand o inmormantare in una din zilele respective deci nu se pune problema ca ar fi fost el.Cu toate astea s-a trezit ieri cu citatie la politie cum ca ar avea dosar penal deschis.Ce e de facut?Deschiderea unui dosar penal pateaza cazierul?
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 18:11, 8 Februarie 2011
Calitatea de FAPTUITOR nu este prevazuta de CP. Inca nu s-a inceput urmarirea penala impotriva sotului. Normal ca politia a dat un numar xxxxxx/2010. Calitatea de faptuitor desemneaza persoana fata de care se fac actele premergatoare. In urma acestor cercetari (acte premergatoare) se va constata daca trebuie inceputa urmarirea penala sau nu. In momentul in care se va incepe urmarirea penala sotul va avea calitatea de INVINUIT si atunci va fi parte in procesul penal. Pana atunci sunt simple cercetari pentru verificare unor afirmatii, aspecte, fapte etc

asta fac acum . Cerceteaza. Sunt sesizati cu comiterea unei fapte si cauta faptasul. Repet. Inca nu are nicio calitate in aceldosar.
Consultati un avocat care sa-l insoteasca
Ultima modificare: Marți, 8 Februarie 2011
dorians, utilizator
dorians a scris:

Calitatea de FAPTUITOR nu este prevazuta de CP. Inca nu s-a inceput urmarirea penala impotriva sotului. Normal ca politia a dat un numar xxxxxx/2010. Calitatea de faptuitor desemneaza persoana fata de care se fac actele premergatoare. In urma acestor cercetari (acte premergatoare) se va constata daca trebuie inceputa urmarirea penala sau nu. In momentul in care se va incepe urmarirea penala sotul va avea calitatea de INVINUIT si atunci va fi parte in procesul penal. Pana atunci sunt simple cercetari pentru verificare unor afirmatii, aspecte, fapte etc

asta fac acum . Cerceteaza. Sunt sesizati cu comiterea unei fapte si cauta faptasul. Repet. Inca nu are nicio calitate in aceldosar.
Consultati un avocat care sa-l insoteasca
Multumim de lamurire.Sotul este chiar acum la politie dar din pacate nu avem puterea financiara sa ne permitem un avocat avand in intretinere o fetita de 7 luni si noi fara nici un venit.Cand revine am sa va tin la curent cu cele petrecute poate ma mai ajutati cu sfaturi.Multumim tuturor si sper sa mai gasesc sprijin din partea dumneavoastra.
A venit sotul de la politie si i-au luat declaratie precum ca nu a extras el bunuri materiale si ii zice ca sa-l aresteze la care sotul ii spune ca parca inainte trebuia sa-l duca la procuratura si l-a dus si i-a dat drumul.L-a mai intrebat daca vrea sa faca testul cu detectorul de minciuni ,la care sotul i-a zis sa se consulte cu un avocat.Eu stiu ca nu constituie proba la proces nu?La intrebarea sotului :"de ce nu-l cerceteaza sectia de care face parte pentru ca are reclamantul pile aici"(si asa este ca a recunoscut singur)i-au spus ca" lasa ca nu-i vorba doar de asta".:OEi, ce mai e de spus?
Chiar daca este nevinovat nu ar strica sa isi angajeze avocat mai ales daca patronul are ceva pile.
Nu vad logica pentru care ar trebui el acuzat si condamnat dar daca politia nu are alt suspect e posibil sa aiba nevoie de un tap ispasitor.
In mod normal justitia functioneaza dar...pot exista si erori...

Pana una alta, nu vad ce probe ar avea impotriva lui.
Despre detectorul de minciuni ar trebui sa discute direct cu un avocat in mod confidential.
E posibil sa aiba probe in aparare si nu cred ca ar fi tocmai indicat sa faca testul poligraf in aceste conditii.

avocat Claudiu Lascoschi
Sarcina probatiunii apartine organelor de urmarire penala,deci ele trebuie sa demonstreze ca sotul dvs este autorul sustragerii.
El trebuie doar sa se apare si daca este nevinovat,nu are de ce sa isi faca probleme.
Este recomandabila,in functie de posibilitatile financiare,angajarea unui avocat,in prezenta caruia sa dea declaratia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenintati cu testul poligraf speed1 speed1 intro seara ma i multi prieteni de ai me i au fost la un restaurant unde sa pierdut,furat un iphone si au fost chemati la politie sa dea declaratie si in ... (vezi toată discuția)
Refuzul de a da declaratie la politie honeybee honeybee Am fost citata intr-un un dosar penal si refuz sa ma prezint sa dau declaratie la politie. Care ar putea fi urmarile? (vezi toată discuția)
Nedumerire si emotii andrei-iovu andrei-iovu sunt o persoana care nu a luat o amenda niciodata...si m-am trezit astazi cu o citatie de la politie cum ca sunt chemat la politie pt cercetare intr-un dosar ... (vezi toată discuția)