avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 448 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... STAT DE PLATA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

STAT DE PLATA

Buna Ziua !
Stie cineva unde anume se specifica ce rubrici trebuie sa contina un stat de plata ?
Am unele divergente cu firma care a facut programul de salarii si-mi cer temeiul legal in baza caruia cer ca statul sa contina anumite rubrici.

MULTUMESC !
Cel mai recent răspuns: rosu gheorghe , utilizator 11:50, 9 Februarie 2011
Buna ziua
Ordin nr. 3512 din 27/11/2008
STAT DE SALARII (Cod 14-5-1/a, Cod 14-5-1/b, Cod 14-5-1/c
şi Cod 14-5-1/k)
5. Conţinutul minimal obligatoriu de informaţii al formularului este următorul:
- denumirea unităţii, secţiei, serviciului etc.;
- denumirea formularului; întocmit pentru luna, anul;
- numele şi prenumele; venitul brut; contribuţia individuală de asigurări sociale; contribuţia individuală la bugetul asigurărilor pentru şomaj; contribuţia pentru asigurări sociale de sănătate; cheltuieli profesionale; venitul net; deducere personală de bază; deduceri suplimentare; venitul bază de calcul; impozitul calculat şi reţinut; salariul net;
- semnături: conducătorul unităţii, conducătorul compartimentului financiar-contabil, persoana care îl întocmeşte.
Cheltuielile profesionale ??? ... este o eroare in acel Ordin cu privire la acest aspect.
Mi se pare esential sa contina si nr. ore prestate :(:O

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Statul de salariu antonio123 antonio123 FIRMA e din alt oras unde lucrez e un punct de lucru contractul e de 1 luna de zile perioada de proba mia dat un exemplar,in ziua de salariu avem citeva zile ... (vezi toată discuția)
Regim chitante Bbianca Bbianca Buna ziua, Ma numesc Anca si as dori sa va intreb daca stampilarea chitatelor de incasare emise de o SC este obligatorie? Multumesc pentru raspuns dar ... (vezi toată discuția)
Ordine de deplasare ang10 ang10 stiu cum se complecteaza aceste ordine, problema mea este ca nu stiu cum se pastreaza, adica se foloseste un registru special in care sa tine evidenta lor, se ... (vezi toată discuția)