Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... STAT DE PLATA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

STAT DE PLATA

Buna Ziua !
Stie cineva unde anume se specifica ce rubrici trebuie sa contina un stat de plata ?
Am unele divergente cu firma care a facut programul de salarii si-mi cer temeiul legal in baza caruia cer ca statul sa contina anumite rubrici.

MULTUMESC !
Buna ziua
Ordin nr. 3512 din 27/11/2008
STAT DE SALARII (Cod 14-5-1/a, Cod 14-5-1/b, Cod 14-5-1/c
şi Cod 14-5-1/k)
5. Conţinutul minimal obligatoriu de informaţii al formularului este următorul:
- denumirea unităţii, secţiei, serviciului etc.;
- denumirea formularului; întocmit pentru luna, anul;
- numele şi prenumele; venitul brut; contribuţia individuală de asigurări sociale; contribuţia individuală la bugetul asigurărilor pentru şomaj; contribuţia pentru asigurări sociale de sănătate; cheltuieli profesionale; venitul net; deducere personală de bază; deduceri suplimentare; venitul bază de calcul; impozitul calculat şi reţinut; salariul net;
- semnături: conducătorul unităţii, conducătorul compartimentului financiar-contabil, persoana care îl întocmeşte.
Cheltuielile profesionale ??? ... este o eroare in acel Ordin cu privire la acest aspect.
Mi se pare esential sa contina si nr. ore prestate :(:O