Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ajutor nota contabila
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ajutor nota contabila

Buna ziua
Am inregistrat eronat 691 D 441 C suma 68 lei

constituit eronat cei 68 de lei in contul impozit profit

ma puteti ajuta cu nota corectie ...???plata a fost deja facuta ,eventual sa ajunga pe 446.02
va rog
multumesc
Notele de corectie sint identice cu cele eronate, suma fiind inscrisa cu minus, astfel incit in sold (rulaj) sa fie evidentiata suma corecta.
Plata in plus se va regasi in perioada urmatoare in soldul ct cu semnul minus, urmind ca la urmatorul termen de plata sa se achite cu acea suma mai putin.
691-441= -68 lei
Plata efectuata eronat se va regasi in debitul contului 441 ce atesta plata in plus stabilita initial eronat.
va multumesc