Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... scoaterea unui teren din circuitul agricol
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

scoaterea unui teren din circuitul agricol

Stie cineva cat dureaza scoaterea unui teren din circuitul agricol si care sunt pasii de urmat?
Multumesc anticipat si astept cu interes un raspuns de la voi.
Aceste formalitati sunt cerute de institutiile abilitate in vederea scoaterii unui teren din circuitul agricol (potrivit Regulamentului din 07/09/2005 Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 847 din 19/09/2005 privind continutul documentatiilor referitoare la scoaterea terenurilor din circuitul agricol).

Vezi si aici :
[ link extern ]

www.avocatnet.ro/content/art...
Da, dar mie nu mi s-au cerut. Mi s-a eliberat certificat de urbanism si mi s-a spus de la Primarie ca in momentul in care va fi edificata costructia, natura terenului se va schimba din extravilan, in intravilan si mi s-a sugerat sa trec vreo 200 m.p. in intravilan, restul sa ramana in extravilan, ca sa nu platesc un impozit prea mare.

Parca traiesc in alta tara. :) O tara mai buna... No offence! :)
Pentru a nu plati o taxa asa de mare, se practica sa se scoata din circuitul civil doar o suprafata mai mica .
Traim in Romania ... unde gasim practici neunitare la tot pasul ...cate bordeie, atatea obiceie ;)