avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... scoaterea unui teren din circuitul agricol
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

scoaterea unui teren din circuitul agricol

Stie cineva cat dureaza scoaterea unui teren din circuitul agricol si care sunt pasii de urmat?
Multumesc anticipat si astept cu interes un raspuns de la voi.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:22, 3 Mai 2008
Aceste formalitati sunt cerute de institutiile abilitate in vederea scoaterii unui teren din circuitul agricol (potrivit Regulamentului din 07/09/2005 Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 847 din 19/09/2005 privind continutul documentatiilor referitoare la scoaterea terenurilor din circuitul agricol).

Vezi si aici :
[ link extern ]

www.avocatnet.ro/content/art...
Da, dar mie nu mi s-au cerut. Mi s-a eliberat certificat de urbanism si mi s-a spus de la Primarie ca in momentul in care va fi edificata costructia, natura terenului se va schimba din extravilan, in intravilan si mi s-a sugerat sa trec vreo 200 m.p. in intravilan, restul sa ramana in extravilan, ca sa nu platesc un impozit prea mare.

Parca traiesc in alta tara. :) O tara mai buna... No offence! :)
Pentru a nu plati o taxa asa de mare, se practica sa se scoata din circuitul civil doar o suprafata mai mica .
Traim in Romania ... unde gasim practici neunitare la tot pasul ...cate bordeie, atatea obiceie ;)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scoatere teren din circuitul agricol miroanad miroanad Buna ziua Am un teren in Domnesti pe care doresc sa construiesc. Este intravilan dar agricol. Care sunt pasii si actele necesare pentru a-l scoate din ... (vezi toată discuția)
Teren extravilan monalisaalina monalisaalina Buna ziua, Exista vreo modalitate pt a fi in legalitate in urmatoare situatie?detin un teren extravilan si as dori sa construiesc o pensiune...cum as putea sa ... (vezi toată discuția)
Terenuri cristea laura monica cristea laura monica ce trebuie facut pentru trecerea unui teren extravilan in intravilan? (vezi toată discuția)