Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalcularea pensiilor - valorificarea stagiilor de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalcularea pensiilor - valorificarea stagiilor de cotizare realizate dupa pensionare

Sunt nascut la 25.11.1959 , pensionar militar din iunie 2005 .
Am stagiu de cotizare ca militar 26 ani si 8 luni ( include si scoala militara )
Conditii deosebite : 11 ani si 8 luni
Conform Legii nr. 119/2010, art. 2. (1) sunt pensionar pentru limită de vârstă .
După data înscrierii la pensie, am realizat stagiu suplimentar de cotizare , timp de 5,5 ani.
Conform Legii nr. 263/2010 ,art 159, alin 3 trebuie sa solicit eliberarea unei adeverinţe cu dovada stagiilor de cotizare suplimentare si a veniturilor asigurate,in baza declaraţiilor privind evidenţa nominală a asiguraţilor si a obligaţiilor de plată către bugetul asigurărilor sociale de stat .
INTREBAREA 1 : Unde se solicita aceasta adeverinta ? La casa locala de pensii sector 4 , unde am domiciliu ?
Conform Legii 263/2010 , art 107 , alin (4) . pot cere , pe baza adeverintei , recalcularea pensiei
INTREBAREA 2: Am dreptul la recalcularea pensiei ?
INTREBAREA 3 : Cine imi face recalcularea pensiei ? Casa teritoriala de pensii a MApN unde am inregistrat dosarul de pensie ?
DIMITRIU a scris:
INTREBAREA 1 : Unde se solicita aceasta adeverinta ? La casa locala de pensii sector 4 , unde am domiciliu ?

Da, aceste adeverinte se emit de catre casele teritoriale de pensii.

Conform Legii 263/2010 , art 107 , alin (4) . pot cere , pe baza adeverintei , recalcularea pensiei
INTREBAREA 2: Am dreptul la recalcularea pensiei?

Nu. Sunteti beneficiar de pensie pentru limita de varsta al sistemului militar. Puteti solicita recalcularea drepturilor de pensie atunci cand veti implini 65 de ani (art. 192 din Legea nr. 263/2010).

INTREBAREA 3 : Cine imi face recalcularea pensiei ? Casa teritoriala de pensii a MApN unde am inregistrat dosarul de pensie ?

Casa teritoriala de pensii, nu casa de pensii sectoriala a MAN.
Unde sunt 2 juristi sunt doua pareri
E am facut o analiza din care a rezultat urmatoarele ?

VARIANTA 1 de analiza :

Conform Legii nr. 119/2010 privind stabilirea unor măsuri în domeniul pensiilor , art. 2. - (1) Pensiile de serviciu anticipate şi anticipate parţiale dintre cele prevăzute la art. 1 ( a- pensiile militare de stat ) devin pensii pentru limită de vârstă în înţelesul Legii nr. 19/2000( a se citi definitia din lege), cu modificările şi completările ulterioare.
Legea 19/2000 este obrogata de Legea 263/2010 , dar Legea 119/2010 face referire la definitia din Legea 19/2000
Legea nr. 19/2000 : Art. 41. - (1) Pensia pentru limită de vârstă se acordă asiguraţilor care îndeplinesc, cumulativ, la data pensionării, condiţiile privind vârsta standard de pensionare şi stagiul minim de cotizare realizat în sistemul public.
In Legea 263/2010 este aceeasi definitie , numai anii iesirii la pensie difera :Art. 52 Pensia pentru limita de varsta se cuvine persoanelor care indeplinesc, cumulativ, la data pensionarii, conditiile privind varsta standard de pensionare si stagiul minim de cotizare sau in specialitate, dupa caz, prevazute de prezenta lege.

REZULTA ca cei care au iesit la pensie dupa legislatia anterioara , conform Legiii 119/2010 indeplinesc ( teoretic ) toate conditiile pentru a avea pensie pentru limită de vârstă.

Astfel se poate aplica art.107 ................................................................................................................
(4) Pensionarii pentru limită de vârstă care, după data înscrierii la pensie, realizează stagiu de cotizare, pot solicita recalcularea pensiei, în condiţiile legii.

CONCLUZIE FINALA : Se poate recalcula pensia !!!!

VARIANTA 2 de analiza :

Legea 263 / 2010 (4) prevede : Pensionarii pentru limită de vârstă care, după data înscrierii la pensie, realizează stagiu de cotizare, pot solicita recalcularea pensiei, în condiţiile legii.
Legea 263 / 2010 (art.3 / r ) prevede stagiu complet de cotizare - perioada de timp prevăzută de prezenta lege în care asiguraţii au realizat stagiul de cotizare pentru a putea beneficia de pensie pentru limită de vârstă, pensie anticipată sau pensie anticipată parţială;
Conform Legii 263 / 2010 art 3 /1j , art.49 / 1g si anexa 6 stagiul complet de cotizare este la mine de 22 ani si 7 luni ( nascut 25 nov.1959 )
Eu am stagiu complet de cotizare : 26 ani si 8 luni

CONCLUZIE PARTIALA VARIANTA 1 : AVAND STAGIU COMPLET DE COTIZARE , AM DREPTUL LA RECALCULARE !!!!

Legea 263 / 2010 (art.3 / v ) ) prevede vârstă standard de pensionare - vârsta stabilită de prezenta lege, pentru bărbaţi şi femei, la care aceştia pot obţine pensie pentru limită de vârstă, în condiţiile legii, precum şi vârsta din care se operează reducerile prevăzute de lege.
Conform Legii 263 / 2010 ,art. 54. - (1) si anexei 6 varsta standard de pensionare este la mine de 56 ani si 3 luni
Conform Legii 263 / 2010 ,art. 55. - (1) Persoanele care au realizat stagiul complet de cotizare ( conditie indeplinita de mine ) au dreptul la pensie pentru limită de vârstă, cu reducerea vârstelor standard de pensionare, după cum urmează:
Conform Legii 263 / 2010 , art 55 ,tabelul 1 se putea reduce varsta standard de pensionare in cazul meu cu 2 ani ( 11ani si 8 luni - conditii deosebite) , devenind 54ani si 3 luni .

CONCLUZIE FINALA : NEAVAND VARSTA STANDARD DE PENSIONARE INDEPLINITA , NU AM DREPTUL LA RECALCULARE !!!!

Dupa parerea altor juristi Legea 263/2010, legea
unitara a pensiilor se aplica pentru viitor, deci se aplica
celor care urmeaza sa iasa la pensie, incepand cu data intrarii in vigoare a acesteia.

Recalcularea pensiilor militare se face in baza Legii nr. 119/2010 si OUG nr 1/ 2011 pentru pensiile militare aflate in plata .

Conform OUG 1/2011,art. 2 (1) pensiile militare de stat pot fi revizuite la cererea beneficiarului, in baza actelor doveditoare prezentate de acesta, intocmite conform prevederilor legale, din care rezulta perioade suplimentare la vechimea in munca, utile in sistemul public de pensii, care se au in vedere la stabilirea stagiului de cotizare si a punctajului mediu anual.

Pentru revizuirea pensiilor se utilizeaza metodologia de
calcul prevazuta in anexa nr. 3.

In anexa 3 , la art. 3 nu se specifica ca stagiu de cotizare vechimea in munca a persoanelor care ,dupa inscrierea la pensie ,au desfasurat activităţi pe bază de contract individual de muncă si care au contribuit la Sistemul public de pensii .

CONCLUZIE FINALA : NU SE POATE RECALCULA PENSIA IN CONDITIILE LEGII 119/2010 SI OUG NR 1 / 2011

CAT DESPRE art. 192 din Legea nr. 263/2010 acesta nu este clar , de la 01 ian.2011 fiind un SISTEM UNITAR DE PENSII.

Am alt punct de vedere.
Pensionarii militari in plata la 31 12 2010 au potrivit art 2 din Legea 119/2010 pensii pentru limita de varsta in acceptiunea sistemului public de pensii, chiar daca sunt pensionari anticipat.
Pentru stagiile lucrate dupa inscrierea la pensie militara isi pot recalcula pensia potrivit art 99 si 107 din Legea 263.
Cererea de recalculare se introduce tot la casa Sectoriala care ii plateste pensia, nu la Casa teritoriala de pensii