Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalcularea pensiilor - valorificarea stagiilor de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalcularea pensiilor - valorificarea stagiilor de cotizare realizate dupa pensionare

Sunt nascut la 02.01.1961, pensionar militar din 31.10.2002 .
Am stagiu de cotizare ca militar 21 ani 4 luni si 6 zile( include armata si scoala militara )
Conditii deosebite :13ani si 7 luni
Conditii speciale: 5 ani si 7 luni 8 zile
Conform Legii nr. 119/2010, art. 2. (1) sunt pensionar pentru limită de vârstă .
După data trecerii la pensie am mai lucrat timp de 5 ani.

INTREBAREA 1 : Cfm hg 1294/2001art 4 cap II pct 1 anexa 6 ;ordin mj 1658/c/2002 modificat si completat cu o mj 1242/2010 , la recalcularea pensiei perioada lucrata in conditii deosebite (13 ani7 luni) se ia in calcul la conditii speciale sau deosebite?
INTREBAREA 2: Perioada de contributi dupa iesirea la pensie se va lua in calcul la recalculare sau care sunt conditiile de a se lua in calcul?

INTREBAREA 3 : Cine imi face recalcularea pensiei ? Casa teritoriala de pensii a MAI:( unde am inregistrat dosarul de pensie ?

In titlul dvs. a existat un link la o discutie mai veche din forum (am editat titlul). La aproximativ o saptamana de la acea discutie din februarie 2011, dupa ce am gandit la prevederile Legii nr. 263/2010, mi-am schimbat radical opinia, opinie pe care o puteti citi mai jos si este chiar pe prima pagina a forumului:
www.avocatnet.ro/content/for...

1. Imi pare rau, recalcularea pensiei pentru stagiile realizate dupa data inscrierii la pensie nu are legatura cu perioadele realizate in conditii deosebite sau speciale anterior deschiderii drepturilor de pensie. Aceste perioade trebuiau valorificate atunci cand a pensia a fost recalculata potrivit Legii nr. 119/2010 si revizuita potrivit OUG nr. 1/2011. Din deciziile pe care le aveti ar trebui sa rezulte cu claritate in ce conditii este lucrata perioada despre care intrebati. Recalcularea pensiei nu va modifica aceasta perioada.

2. Potrivit art. 107, alin. (4) din Legea nr. 263/2010, orice stagiu realizat dupa pensionare va fi valorificat iar pensia va fi recalculata. Nu exista conditii speciale. Singurele conditii sunt sa beneficiati de pensie pentru limita de varsta si sa fi realizat stagii de cotizare dupa pensionare.

3. Drepturile de pensie vor fi recalculate de casa de pensii sectoriala. Cererea o adresati unitatii militare din care ati facut parte, care o va transmite casei sectoriale de pensii.