Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis de conducere anulat in Romania, obtinerea lui ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis de conducere anulat in Romania, obtinerea lui in alt stat

Buna ziua!In septembrie acest an am primit sentinta de permis anulat si 1 an cu suspendare deci peste 1 an pot da dinnou de permis .intrebarea mea este daca pot sa dau in Spania de permis inainte sa treaca un an de la primirea sentintei si sa circul aici si nu pe teritoriul Romaniei exista o restrictie in acest sens .
Va multumesc anticipat!
Din cate stiu se poate, sentinta este aplicabila pe teritoriul Romaniei.Faceti o intrebare la IGP in acest sens.=D>
Nu exista nicio restrictie pe teritoriul Spaniei,doar pe cel al Romaniei.
Daca ultima resedinta este cea spaniola, sunteti OBLIGAT sa va luati permisul din Spania si sa faceti scoala acolo. Odata ce v-ati luat rezidenta spaniola si permisul romanesc vi s-a anulat, ati incheiat cu permisele romanesti.