Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Facturare prestari sevicii catre persoane fizice
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Facturare prestari sevicii catre persoane fizice

Buna ziua!
Sunt traducator autorizat, PFA. In cazul in care am clienti persoane fizice si nu am incheiat cu ei contract de prestari servicii , cum intocmesc factura, "conform ..."? (In cazul clientilor persoane juridice trec contractul de prestari servicii.)La persoane fizice trec numai "servicii de traducere" si atat? Legea zice ca am obligativitatea de a emite factura catre persoanele fizice, de chitanta nu se specifica nimic, dar ma gandesc ca trebuie si factura si chitanta. Din pacate, inspectorul de la Finante nu m-a ajutat deloc, mi-a zis sa citesc legea, si atat.
Va multumesc anticipat pt. raspuns.
Inspectorul de la finante este obligat sa va indrume, este meseria lui.
Catre persoane fizice se emite factura numai daca se solicita sau daca este utila (daca sunteti platitor de TVA).
Nu sunt platitoare de TVA, si potrivit legii nici casa de marcat nu sunt obligata sa am.
Multumesc pt. raspuns.
Pentru persoane fizice, eu eliberez numai chitanta, doar daca imi cere fac si factura (nu mi-a cerut nimeni pina acum). Se scrie : c/v servicii traduceri. Pentru societati, chitanta + factura, "c/v servicii traduceri cf. contract". Unele societati doresc inscrise si lucrarile pentru care s-a eliberat factura.
Multumesc pt. raspunsul dvs. Chiar azi am fost iarasi la Adm. Financ. si mi s-a spus ca, nu sunt obligata sa emit factura la persoane fizice, ajunge si chitanta. Iar in cazul firmelor, pe baza contractului se poate emite 1 factura pe luna.Bineinteles, si de data aceasta mi s-a recomandat sa citesc ceva legislatie, de data aceasta OMF 3512/2008.
O zi buna va doresc.
A, si mi s-a spus sa precizez pe factura neaparat ce anume am tradus, de ex. buletin, etc.