Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... schimbarea proprietarului al unui contract ipotecar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

schimbarea proprietarului al unui contract ipotecar

Buna ziua, problema mea e legata de un apartament. In urma cu 3 ani, parintii mei au achizitionat un apartament printr-un imprumut de la cec, binenteles garantand cu el. Dupa un an de zile, avand deficiente in plata ratei, m-am hotarat si consultandu-ma cu parintii mei si fratele meu, s-a cazut de acord sa continui eu sa platesc ratele in continuare si in momentul achitarii creditului ipotecar , sa incheiem contract de vanzare cumpare. Problema e ca relatiile dintr-e mine si fratele meu s-a racit si am teama ca toti bani platiti de mine deja de 2 ani jumatate sa nu ii mai vad si sa-si ceara partea de la apartament daca inca propietarii sunt parinti mei. De aceea va intreb, daca exista o posibitate de a prelua creditul ipotecar pe numele meu, excluzand varianta de a achita tot creditul pe loc din motivul ca nu am suficienti bani. Va multumesc!
ar trebui sa intrebati la banca daca e posibil asa ceva in cursul unui contract de credit in derulare. insa parintii dvs pot da o declaratie notariala prin care sa ateste ca dvs sunt singura care achita ratele la casa care v-ar folosi in cazul decesului parintilor dvs.
Da sunt de acord sa semneze declaratia notariala, insa am inteles ca aceasta poate fi atacata in instanta de fratele meu oricand
Multumesc oricum de alternativa
july81, utilizator