avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 975 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... predare permis in termen de 15 zile
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

predare permis in termen de 15 zile

Conform legislatiei rutiere "in tremen de 15 zile trebuie predat permisul de conducere la serviciul politiei rutiere CARE IL ARE IN EVIDENTA"
In cazul unui cetatean roman, cu permis de conducere obtinut in strainatate, unde trebuie sa-l predea?
Ultima modificare: Marți, 8 Februarie 2011
clientX, utilizator
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 16:38, 10 Februarie 2011
Un raspuns corect la intrebarea dvs ar fi, la centru de POLITIE RUTIERA de pe raza domiciliului dvs.
La sediul Politiei Rutiere pe raza careia aveti domiciliul.
Termenul de 15 zile curge de la data ramanerii definitive a hotararii.
Orice intarzeiere peste acest termen atrage inca o suspendare de 30 de zile,care se adauga la cea deja aplicata.
Nu stiu daca m-am facut inteles pe deplin.
Nu am permis de conducere in Romania.
Am rezidenta in Italia, cu adresa de acolo.
Daca este vorba despre o contraventie savarsita in Italia,adresati-va unui jurist/avocat italian.
Daca ati savarsit contraventia in Romania si va aflati in Italia,puteti trimite permisul prin posta cu valoare declarata si cu confirmare de primire ,pe adresa respectivei unitati de politie din Romania
Dar punctele adunate in Romania se contorizeaza pe un permis din Italia?
Mie asa mi-a spus ultimul politist care mi-a dat vreo 8 puncte. Ca ar trebui sa predau permisul pt cumul de puncte. Si ma intreb daca nu se vor supara cei din Italia cind le voi cere lor permisul. Sau sa dau declaratie la notariat precum ca plec din tara? Stiu ca exista aceasta varianta, dar nu stiu in ce conditii se aplica.

Alte discuții în legătură

Permis romanesc suspendat in italia ContSters148993 ContSters148993 am permisul romanesc suspendat in italia ptr conducere sub influenta bauturilor alcoolice si as dori sa stiu daca am voie sa circul pe teritoriul Romaniei ... (vezi toată discuția)
Permis suspendat georgianacatalin georgianacatalin Buna ziua, Va rog sa ma ajuti sa ma lamuresc in privinta permisului care mi-a fost suspendat pe o perioada de 30 zile pentru o greasala in trafic. Am facut o ... (vezi toată discuția)
Permis obtinut in italia, suspendat in romania dany82 dany82 buna va rog frumos care are pentru mine un raspuns, mi sa suspendat permisul de conducere pe timp de 1 luna cu dovada de 15 zile de conducere permisul find ... (vezi toată discuția)