Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... predare permis in termen de 15 zile
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

predare permis in termen de 15 zile

Conform legislatiei rutiere "in tremen de 15 zile trebuie predat permisul de conducere la serviciul politiei rutiere CARE IL ARE IN EVIDENTA"
In cazul unui cetatean roman, cu permis de conducere obtinut in strainatate, unde trebuie sa-l predea?
clientX, utilizator
Un raspuns corect la intrebarea dvs ar fi, la centru de POLITIE RUTIERA de pe raza domiciliului dvs.
La sediul Politiei Rutiere pe raza careia aveti domiciliul.
Termenul de 15 zile curge de la data ramanerii definitive a hotararii.
Orice intarzeiere peste acest termen atrage inca o suspendare de 30 de zile,care se adauga la cea deja aplicata.
Nu stiu daca m-am facut inteles pe deplin.
Nu am permis de conducere in Romania.
Am rezidenta in Italia, cu adresa de acolo.
Daca este vorba despre o contraventie savarsita in Italia,adresati-va unui jurist/avocat italian.
Daca ati savarsit contraventia in Romania si va aflati in Italia,puteti trimite permisul prin posta cu valoare declarata si cu confirmare de primire ,pe adresa respectivei unitati de politie din Romania
Dar punctele adunate in Romania se contorizeaza pe un permis din Italia?
Mie asa mi-a spus ultimul politist care mi-a dat vreo 8 puncte. Ca ar trebui sa predau permisul pt cumul de puncte. Si ma intreb daca nu se vor supara cei din Italia cind le voi cere lor permisul. Sau sa dau declaratie la notariat precum ca plec din tara? Stiu ca exista aceasta varianta, dar nu stiu in ce conditii se aplica.