avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1559 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis obtinut in Italia, suspendat in Romania
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis obtinut in Italia, suspendat in Romania

buna va rog frumos care are pentru mine un raspuns, mi sa suspendat permisul de conducere pe timp de 1 luna cu dovada de 15 zile de conducere permisul find eliberat de autoritatile italiene, pe scurt am fost la politia rutiera (timis) sami ridic permisul dar mi sa spus ca procedura este de 15 zile de retinere la politia rutiera ,dupa aceia politia rutiera il trimite la ambasada italiana cum pot proceda va multumesc
X-(
Cel mai recent răspuns: dany82 , utilizator 21:17, 13 Decembrie 2011
Pentru ce motiv vi s-a suspendat permisul ?

Pentru o contraventie comisa pe teritoriul Romaniei se poate suspenda orice permis,conform legislatiei romane.
Puteti in termen de 15 zile de semnarea.sosirea la domiciliu a procesului verbal de contraventie,sa formulati plangere contraventionala la instanta competenta teriutorial locului constatarii contraventiei.
Daca nu doriti sa formulati plangere si daca plecati in Italia,inainte de expirarea perioadei de suspendare,puteti sa mergeti la un notar public sa dati o declaratie prin care va angajati sa nu circulati in Romania,pana la expirarea perioadei de suspendare,o veti preda la politia rutiera si vi se va restitui permisul inainte de plecare pentru a circula cu el doar in Italia.
r.gabi a scris:

Daca nu doriti sa formulati plangere si daca plecati in Italia,inainte de expirarea perioadei de suspendare,puteti sa mergeti la un notar public sa dati o declaratie prin care va angajati sa nu circulati in Romania,pana la expirarea perioadei de suspendare,o veti preda la politia rutiera si vi se va restitui permisul inainte de plecare pentru a circula cu el doar in Italia.



Daca se angajeaza sa nu circule in romania pana la expirarea perioadei de suspendare, ar putea sa circule in italia in perioada cat i'a fost suspendat permisul in romania?Nu afirm ca nu aveti dreptate.....doar vreau sa ma lamuresc, pt cultura mea juridica:)
Daca se comunica masura suspendarii in Italia ,prin intermediul ambasadei acelui sta,nu poate circula,daca nu se comunica,nimic nu il opreste.
Aici este o problema de procedura,cred ca salariatii de la ambasada vor cunoaste mai bine raspunsul
buna problema este ca sa expirat termenul de 15 zile de la contraventie si cu putin noroc nam fost amendat ce pot face in perioada asta daca mi lau suspendat pe 30 de zile, si in care procedura zice ca in romania permisul de conducere italian nu poate fi retinut de autoritatile romanemai mai mult de 15 zile in rest autoritatile noastre il trimite la ambasada italiana dupa care mil trimit in italia dar eu sant in romania momentan

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Permis italian suspendat în românia Gicu2988 Gicu2988 Mi sa suspdat permisul de conducere italian pe 30zile in romania , mil vor trimite peste 30zile sau trebuie eu sa ma duc sa il iau? politistu mi a zis am ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, intrebarea este urmatoarea: daca unui cetatean italian ... carmenoros70 carmenoros70 Buna ziua, intrebarea este urmatoarea: daca unui cetatean italian i-a fost retinut permisul de conducere in Romania pentru 90 de zile, daca solicita ... (vezi toată discuția)
Redobândire permis italienesc suspendatfara examen? Costi994 Costi994 Buna ziua tuturor Dețin permis italienesc si in urma cu putina vreme mi-a fost suspendat pt depășirea liniei continua pt o perioada de 30 de zile. N-am ... (vezi toată discuția)