Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Majorarea capitalului in lei si euro; valoarea ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Majorarea capitalului in lei si euro; valoarea diferita a actiunilor, ac. drepturi.

In cazul in care se doreste majorarea capitalului social pt un S.A. - institutie financiar nebancara, in lei (400.000) si euro (20000), si valoarea actiunii in lei sa fie de 4 ron iar valoarea actiunii in euro sa fie de 10 euro ( adica aproximativ 4,2 lei sau cat o fi cursul bnr de raportare), ambele valori conferind actionarilor drepturi egale de vot si de participare la profit/pierderi, este vreo problema de ordin juridic??
Actiunile nu pot avea doua valori. Toate actiunile emise de societate au aceeasi valoare nominala, asa ca si cele noi trebuie sa aiba valoarea nominala a celor existente deja. Mai mult, valoarea totala a capitalului este in lei (la cursul de schimb convenit de parti, desigur), asa ca numarul de actiuni atribuite se calculeaza prin raportarea aportului convertit in lei la valoarea nominala, care e tot in lei.

Poate va ajuta sa emiteti cu prima de emisiune?
ContSters20980, utilizator