avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum se face o plangere in instanta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum se face o plangere in instanta

Buna ziua,

as vrea sa stiu cum se face o plangere in instanta, pe motiv ca primaria nu pune in aplicare o sentinta definitiva si irevocabila de punere in posesie cu un teren?

multumesc
Cel mai recent răspuns: Mihaela Enache , Avocat 20:56, 16 Februarie 2011
Mergeti la un executor judecatoresc. Nu mai puteti face "plangere" la instanta.
multumesc, dar as vrea o lamurire: nu mai pot, in sensul ca nu mai exista un asemenea tip de actiune ? sau doar in cazul in speta nu se mai poate face acea plangere?
multumesc.
din ce ati explicat dvs. pe froum, deja a fost un proces pe rol pe care dvs. l-ati castigat.
daca ati si investit hotararea judecatoreasca cu formula definitiva si executorie, urmatorul pas ar fi sa va adresati direct unui executor judecatoresc.
in instanta ati castigat deja ;)
roxanel a scris:

din ce ati explicat dvs. pe froum, deja a fost un proces pe rol pe care dvs. l-ati castigat.
daca ati si investit hotararea judecatoreasca cu formula definitiva si executorie, urmatorul pas ar fi sa va adresati direct unui executor judecatoresc.
in instanta ati castigat deja ;)

da, am castigat nimic.
in ce masura un executor o sa-mi reprezinte interesele? lasandu-le la o parte pe ale lui...
asta e singura solutie?
El va va ajuta ca hotararea sa fie executata. Atentie ! Aveti termen 3 ani sa faceti asta, altfel...v-ati judecat degeaba!

Alte discuții în legătură

Modificare in parte a sentintei in recurs! florinsadova florinsadova Am castigat procesul intr-un litigiu de munca pe fond .Atat eu cat si angajatorul am facut recurs.A fost admis recursul meu privitor la cheltuieli de judecata ... (vezi toată discuția)
Comisia locala evita retrocedarea terenului cornel-victor cornel-victor Socrii mei au cerut Primariei locale retrocedarea unei suprafate de 4700 mp rezultata dintr-o mostenire. Comisia Locala a Fondului Funciar le-a respins ... (vezi toată discuția)
Daune cominatorii pentru neprimirea titlului de proprietate pentru un teren agricol furgim furgim Buna ziua Mai pot cere in instanta daune cominatorii pentru neprimirea titlului de proprietate pentru un teren agricol? Bunicul meu a murit si nu a apucat ... (vezi toată discuția)