Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... semnarea actului aditional de catre BANCA
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

semnarea actului aditional de catre BANCA

Banca la care am credit mi-a propus 2 acte aditionale ca solutionare a plangerii inaintate catre OPC de catre mine. Am acceptat oferta bancii, am semnat aceste acte aditionale eu in calitate de imprumutat si din partea bancii au fost semnate de catre administratorul de cont si stampila bancii. La filiala din Piatra Neamt nu este directorul si tr sa fie semnate de managerul retelei de al Bucuresti.
Am lasat si exemplarul care mi se cuvenea mie la banca pt a fi trimise si semnate de manager, dar cand am fost sa le ridic , m-i s-a oferit actele aditionale nesemnate de manager (nu au fost trimise la Bucuresti) la acestea fiind atasata o foaie xerocopie ce reprezenta ultima fila din actul aditional unde tr sa fie semnatura, semnata. Deci au fost transmise prin fax, semnate si primite in Piatra neamt prin fax.
Este legal si inregula asa?
S-ar putea ca mai tarziu sa apara probleme ca nu este semnatura in original?
da, actul aditional nu a fost incheiat valabil, nu atrage raspunderea institutiei
Si cum ar trebui sa procedez ? Doar banca a prezentat aceste acte aditionale OPC-ului ca solutiionare pe cale amiabila, cum adica institutia nu raspunde pentru aceste acte?
O institutie poate desfasura o activitate in baza unor acte nefiind valabile, in cazul meu implementandumi-se masurile din actele aditionale la momentul actual, banca poate veni peste catva timp sa spuna ca nu este de acord?