Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Situatia actuala a dosarelor pe Legea 221/2009
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Situatia actuala a dosarelor pe Legea 221/2009

In ultimele luni au existat mai multe modificari in ceea ce priveste Legea 221/2009 respectiv decizii de neconstitutionalitate, modificarea prin Legea 202/2010.
Astfel se ridica intrebarea : Ce facem cu dosarele aflate pe rolul instantelor care au fost inregistrate inainte de a interveni aceasta situatie?
Am vazut in decursul ultimelor 3 luni colegi care au incercat ba sa suspende dosarul/dosarele motivat de faptul ca exista 3 proiecte de lege la Camera Deputatilor de modificare a legii 221/2009 ( PL nr.647/2010,PL nr.634/2010 si PL nr.610/2010) pentru a se stabili un cadru procesual corect.
Alti avocati au incercat precizarea actiunilor in diferite variante invocand art.20-21 din Constitutie ,art 998-999 , art .504 C.p.p si chiar Rezolutiile 1096/1996 si 1481/2006 ale Adunarii Parlamentare a Consiliului Europei.
Cert este ca de exemplu Tribunalul Bucuresti admite pe banda rulanta exceptia inadmisibilitatii invocata de Statul Roman ceea ce mi se pare strigator la cer.
Aici este cheia:
Art 147 din Constitutia Romaniei
(1) Dispozitiile din legile si ordonantele in vigoare, precum si cele din regulamente, constatate ca fiind neconstitutionale, isi inceteaza efectele juridice la 45 de zile de la publicarea deciziei Curtii Constitutionale daca, in acest interval, Parlamentul sau Guvernul, dupa caz, nu pun de acord prevederile neconstitutionale cu dispozitiile Constitutiei. Pe durata acestui termen, dispozitiile constatate ca fiind neconstitutionale sunt suspendate de drept.

Sper sa va ajute...
florindbro, utilizator
Este normal sa se respinga in contextul legislativ actual.
Cea mai inteligenta mutare ar fi suspendarea judecatii.
Cine se judeca risca sa piarda...dupa cum ati observat.
Este insa greu de crezut ca se va putea adopta un act normativ util...

avocat Claudiu Lascoschi
Nu va inteleg domnule avocat!
Fiti mai explicit!
Este vorba in special de art 5 din lege care a fost declarat neconstitutional.
Dar de la publicarea deciziei Curtii Constitutionale au trecut 45 zile, deci se aplica art.147 din Constitutia Romaniei.
Deci sansele de castig ar trebui sa fie destul de mari in acest moment, mai ales pentru cei ce au castigat in prima instanta aceste drepturi. Faptul ca respectivul articol isi inceteaza efectele juridice incepand cu 31.12.2010 nu inseamna ca se va aplica retroactiv.
florindbro, utilizator