Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara recurs
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara recurs

buna ziua. am o nelamurire. acum 2 luni fiica mea i-a deschis mamei sale proces de continuare a pensiei alimentare si dupa varsta de 18 ani. s-a prezentat la tribunal, i-a fost admisa cererea si in plus judecatoarea i-a majorat pensia fetei de la 94 la 240 ron in functie de pensia paratei chiar dc noi nu am solicitat acest lucru. am urmarit pe portal just evolutia am vazut ca pe 21 a facut recurs dar acasa nu a venit nimic, nici o instiintare. insa pe portal just scrie asa: recurs: recurent: numele fostei sotii-LAC.I.A NUME AVOCAT, INTIMAT NUMELE fetei si iar recurent numele fostei sotii.de ce sunt 2 recurenti? ce inseamna LAC.I.A? si dc face recurs poate anula hotararea de prelungire de la data depunerii in instanta? fata nu a primit pensia de 2 luni, si stiu ca ar trebui sa primeasca in continuare de la data introd. act. in inst. va multumesc
Este vorba de domiciliul procedural ales de fosta sotie la Cabinet Individual de avocat "x" , in sensul ca acolo i se vor face toate comunicarile privind procesul..Nu inseamna ca sunt 2 recurenti. Daca fata este in continuarea studiilor slabe sanse sa se modifice hotararea sub acest aspect. Daca insa ziceti ca instanta a majorat pensia desi nu s-a cerut acest lucru este posibil subacest aspect sa se modifice hotararea.art304 pct 6 C.P.C.
"LAC.I.A NUME AVOCAT" - recurenta ( fosta sotie) a ales ca adresa de comunicare a tuturor documentelor ( citatii,hotarari,etc.) adresa avocatului ( la cabinet independent de avocatura ...) Nu sunt 2 recurenti,o data este mentionat cel care a declarat recursul si a doua oara calitatea partilor din proces:fosta=recurenta,fiica d-vs.=intimata.
Daca a introdus actiunea pe data de 21.02.11,trebuie sa va uitati ca este dat si termenul la care are loc procesul.
Daca recursul este justificat poate anula hotararea.
dar cererea a fost de prelungire a pensiei. se anuleaza acest lucru si trebuie sa o mai dam o data in judecata? marirea pensiei, am inteles, e ilegala dar se anuleaza tot procesul? va multumesc. termenul este pe 7 martie
ContSters185843, utilizator
Daca motiveaza corespunzator recursul ( poate, prin absurd aduce dovezi ca fiica d-vs nu mai frecventeaza cursurile unei institutii - liceu,facultate - ) va dati seama ca poate modifica hotararea in intregime.
In procesele privind contributia unuia din soti la crestetrea si educarea copilului care a fost incredintat celuilalt sot, primeaza intotdeauna INTERESUL SUPERIOR AL COPILULUI, asa ca dupa parerea mea,poate ramane in picioare hotararea chiar si dupa recurs.
Pana la data de 07.03.11 poate va vor fi comunicate o data cu citatia si motivele de recurs si atunci vorbim in cunostinta de cauza.
multumesc din suflet. fata mi-a fost incredintata mie de la 10 ani, fosta sotie desi a locuit in casa cu noi pana luna trecuta nu m-a ajutat cu nimic niciodata.nici pensia de 28 de lei cat a fost stabilita acum 9 ani la divort nu mi-a platit-o. noroc ca m-am recasatorit si actuala sotie m-a ajutat sa o dau in judecata sa maresc pensia la 94 lei si sa introduc si actiunea de partaj.fata s-a dus la politie sa depuna plangere impotriva ei si in declaratie nu a numit-o mama ci fosta sotie a tatalui ei. revin in momentul in care aflu detaliile recursului. am uitat sa mentionez ca fata este eleva in clasa a xi a
ContSters185843, utilizator