Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie intretinere

in noiembrie am depus la trib sect 6 o cerere de prelungire a pensiei alimentare pe care o primesc de la 'mama' mea pana la terminarea studiilor cel mult pana la 26 de ani. mentionez ca acum 2 ani am mai dat-o in judecata pt marirea pensiei si asa am obtinut de la 28 lei la 94 lei. azi mi-a sosit comunicarea in care scrie ca obiectul era majorarea pensiei si ca mi s-a prelungit pensia pana la terminarea studiilor dar si majorarea ei de la 94 la 240 lei. mama mea are pensie 960 lei dar din care 500 sunt de ajutor insotitor. in sala judecatoarea mi-a mentionat de 4 ori ca are aceasta suma. intrebarea este, dc eu nu am cerut mi se poate acorda majorarea pensiei fara sa cer acest lucru? mama poate anula aceasta hotarare? ma gandesc totusi ca judecatoarea stie care e legea si nu ar fi facut ceva fara temei. in comunicare sunt mentionate art 86, art 101 cod familie, art 94 alin1 cod familie. va multumesc
ContSters185843, utilizator
nlegea spune ca nici un judecator nu poate da mai mult decat se cere. astfel incat, din ceea ce aratati in mesaj inteleg ca in cererea pe care ati depus-o la instanta nu ati cerut si majorarea pensiei,astfel judecatorul s-a pronuntat pe mai mult decat s-a cerut. mama dvs sau chiar dvs puteti ataca cu apel hotarearea respectiva aratand ca instanta s-a pronuntat pe mai mult decat s-a cerut prin actiune.