Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... noutati ru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

noutati ru

buna ziua!
daca s-a facut corectia in revisal a functiilor conform COR trebuie facut act aditional la salariatii carora li s-a modificat? ex. din tamplar in tamplar universal , din gestionar in lucrator gestionar etc.
multumesc pentru raspuns.
Da, trebuie facut act aditional la c.i.m. cu privire la noile functii.
Buna seara,

Daca s-au modificat si atributiile, face-ti o anexa la fisa postului care face parte integranta din CIM semnata si de salariat, insa daca doar ati updatat modificarile din codul COR in REVISAL, responsabilitatile ramanand aceleasi, nu vad nici o logica sa intocmiti un act aditional.
Modificari in Revisal nu se pot face, intrucat nu exista un nou patch de actualizare a versiunii curente (v2.0.6) a aplicaţiei ReviSal, prin intermediul căruia se actualizează nomenclatorul Clasificării Ocupaţiilor din România integrat în aplicaţie, potrivit noilor reglementari.
Buna ziua,

Aveti dreptate in cea ce priveste un nou pach, insa cred ca userul vorbeste despre o modificare deja facuta in REVISAL, probabil o varianta mai veche avand in vedere ca au fost, daca-mi aduc bine aminte, doua sau chiar trei pach-uri de actualizare a nomenclatorului COR in REVISAL.

O zi buna!
Daca fisa postului si functia in c.i.m. este de lucrator comercial in loc de gestionar, atunci nu se face decat corectia la REVISAL.

Daca functia in c.i.m.este de gestionar si fisa postului este de gestionar sau lucrator comercial, atunci se face si act aditional de modificare a functiei in afara REVISAL-ului.