Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... probleme radiere inmatriculare autoturism
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

probleme radiere inmatriculare autoturism

Problema mea este destul de comuna dar si destul de greu de rezolvat. Am vadut in 2000 un Ford, am incheiat un act de mana cu cumparatorul(student, locuia in camin), dar nu am procedat la radiere si inmatriculare. Acum o luna mi-a venit de la Fisc decizie sa platesc impozitul pe ultimii 5 ani. Problema este ca masina a ramas pe numele meu, iar peste acel cumparator nu reusesc sa dau pentru ca avea domiciliul pe camin la acea data iar acu nu stiu unde este. M-am gandit sa introduc o actiunea in constatarea vanzarii si instanta sa dispuna radierea dar daca eu nu ii stiu adresa cum sa il chem in judecata? Iar instanta competenta care este?#-o
Help! Va multumesc!
depuneti actiunea la instanta si apoi aflati domiciliul in bza unei incheieri a instantei pe care o depuneti (impreuna cu o cerere si o taxa) la Evidenta Populatiei. dar trebuie sa cunoasteti macar CNP persoanei.
si daca nu cunosc nici macar cnp-ul nu pot introduce actiune? actul e facut destul de prost nu zic, are doar numele cumparatorului si adresa de la caminul unde statea...