avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1470 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Radiere unui sediu expirat de la ONRC
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Radiere unui sediu expirat de la ONRC

Am cumparat o casa de la o societate comerciala.M-am dus la ONRCB sa declar sediul societatii mele in casa pe care am cumparat-o.La sedinta de judecata , mi s-a comunicat ca la aceesi adresa mai figureaza inca 4 societati cu sediul social expirat.V-as ruga sa imi spuneti ce modalitate exista pentru radierea acestor societati de la adresa casei mele, in conditiile in care durata contractelor de inchiriere ale acestor societati a expirat.
Cel mai recent răspuns: Dragos Stefan , Consultant resurse umane 16:27, 5 Februarie 2009
Va trebui sa depui mentiune la Registrul Comertului de radiere a sediilor respectivelor societati, cu dovada de expirare a contractelor de inchiriere sau comodat aferente spatiului respectiv. Din pacate pentru tine asta te va costa, deci va trebui sa platesti aceasta mentiune la ORC.
Pot eu sa depun mentiune pentru radierea sediilor altor societati?Multumesc pentru raspuns.
alina72 a scris:

Pot eu sa depun mentiune pentru radierea sediilor altor societati?Multumesc pentru raspuns.


Nu prea cred...
Parca s-a mai discutat subiectul asta pe undeva, cauta in arhiva.
avluci a scris:

alina72 a scris:

Pot eu sa depun mentiune pentru radierea sediilor altor societati?Multumesc pentru raspuns.


Nu prea cred...
Parca s-a mai discutat subiectul asta pe undeva, cauta in arhiva.


Eu am avut in practica un astfel de dosar. Am depus la registrul comertului cerere de radiere, aceasta a fost inaintata Tribunalului Bucuresti si s-a judecat. S-a facut dovada ca nu mai au titlu valabil si s-au radiat.
Bineinteles s-au citat partile si s-a judecat dupa procedura contencioasa.
S-a schimbat ceva intre timp?
S-a schimbat foarte recent si in bine:

Art. 227 - (1) Societatea se dizolvă prin:

a) trecerea timpului stabilit pentru durata societăţii;

b) imposibilitatea realizării obiectului de activitate al societăţii sau realizarea acestuia;

c) declararea nulităţii societăţii;

d) hotărârea adunării generale;

e) hotărârea tribunalului, la cererea oricărui asociat, pentru motive temeinice, precum neînţelegerile grave dintre asociaţi, care împiedică funcţionarea societăţii;

f) falimentul societăţii;

g) alte cauze prevăzute de lege sau de actul constitutiv al societăţii.

(2) În cazul prevăzut la alin. (1) lit. a), asociaţii trebuie să fie consultaţi de către consiliul de administraţie, respectiv de directorat, cu cel puţin 3 luni înainte de expirarea duratei societăţii, cu privire la eventuala prelungire a acesteia. În lipsă, la cererea oricăruia dintre asociaţi, tribunalul poate dispune, prin încheiere, efectuarea consultării conform art. 119 alin. (3).

(3) Dacă procedura prevăzută la alin. (2) nu este îndeplinită, la expirarea duratei menţionate în actul constitutiv orice persoană interesată sau Oficiul Naţional al Registrului Comerţului poate sesiza judecătorul-delegat pentru constatarea dizolvării societăţii.

(4) Lichidarea şi radierea societăţii se efectuează potrivit dispoziţiilor art. 237 alin. (6) - (10)
.


Alineatele 3 si 4 au fost introduse prin OUG 52/2008

Alte discuții în legătură

Radiere sediu social la registru dupa expirarea contractului de inchiriere eugen82 eugen82 Vreau sa inregistrez sediul social la o adresa pe baza de contract de inchiriere pina la o anumita data. Proprietarul imi spune ca se teme de faptul ca dupa ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract si sediu social mikyangel mikyangel Am un spatiu pe care l-am inchiriat unei firme ,care in baza contractului de inchiriere si-au stabilit sediu social in spatiu meu. Contractul a fost reziliat ... (vezi toată discuția)