Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Proba in somatia de plata
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Proba in somatia de plata

Intr-o actiune avand ca obiect somatie de plata poate fi folosit ca mijloc de proba si materialul dintr-un dosar penal care s-a solutionat la parchet. Procurorul a dat o solutie de SUP cu indicatia ca partea vatamata sa se adreseze unei instante civile.
Depinde despre ce este vorba si mai ales depinde foarte mult de motivarea SUP, caci dupa cum se stie procesul penal prevaleaza.
In principiul pentru a sustine o cerere in instanta, [putem depune orice fel de inscrisuri> Insa fiind vorba de o somatie de plata, dvs. trebuie sa dovediti ca, potrivit actelor depuse, creanta este certa, lichida si exigibila si ca debitorul refuza sa o execute potrivit dispozitiilor din contract.
Somatia de plata este o procedura de urgenta pentru recuperarea unei creante certe, lichide si exigibile, iar proba cu solutia data de procuror ( pe care, inteleg, ca vreti sa o utilizati in interesul reclamantului, pentru dovedirea acestei creante) nu cred ca este suficienta pentru a conferi creantei caracterul cerut de OUG. Parerea mea este ca puteti inainta cerere pentru somatie de plata, in special cand exista intre creditor si debitor relatii comerciale si nu un prejudiciu civil .
Prejudiciile civile se pot repara prin actiunea civila in procesul penal sau prin actiunea intemeiata pe dispozitiile Codului de Procedura Civila, si nu a OUG 5/2001 privind procedura somatiei de plata.
babita.viorica a scris:

Somatia de plata este o procedura de urgenta pentru recuperarea unei creante certe, lichide si exigibile, iar proba cu solutia data de procuror ( pe care, inteleg, ca vreti sa o utilizati in interesul reclamantului, pentru dovedirea acestei creante) nu cred ca este suficienta pentru a conferi creantei caracterul cerut de OUG. Parerea mea este ca puteti inainta cerere pentru somatie de plata, in special cand exista intre creditor si debitor relatii comerciale si nu un prejudiciu civil .
Prejudiciile civile se pot repara prin actiunea civila in procesul penal sau prin actiunea intemeiata pe dispozitiile Codului de Procedura Civila, si nu a OUG 5/2001 privind procedura somatiei de plata.

Somaţia de plată poate fi introdusă pentru orice litigiu: civil sau comercial, dacă sunt îndeplinite condiţiile cerute de lege pentru admisibilitatea acestei acţiuni.
gariadna a scris:

Intr-o actiune avand ca obiect somatie de plata poate fi folosit ca mijloc de proba si materialul dintr-un dosar penal care s-a solutionat la parchet. Procurorul a dat o solutie de SUP cu indicatia ca partea vatamata sa se adreseze unei instante civile.

Date fiind caracterul special al normelor care reglementează procedura somaţiei de plată, precum şi scopul pentru care a fost creată această procedură, anume: „realizarea cu celeritate a creanţelor certe, lichide şi exigibile” , nici nu s-ar putea admite probe a căror administrare ar necesita timp îndelungat. Astfel, art.3 alin.2 prevede că la cerere se anexează contractul sau orice alt înscris doveditor al sumelor datorate. De asemenea, art.4 alin.3 dispune că la citaţia pentru debitor se vor anexa în copie cererea creditorului şi „actele depuse de acesta în susţinerea cererii”, iar art.4 alin.4 se referă la posibilitatea debitorului de a depune întâmpinare, precum şi actele ce pot contribui la soluţionarea cererii.
În sfera noţiunii de înscris folosită în art.1 din O.G. nr.5/2001 intră : contractul unilateral sau sinalagmatic ori un statut, regulament sau alt înscris, însuşit de părţi prin semnătură ori în alt mod admis de lege