Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... AFP cere insolventa ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

AFP cere insolventa ...

Buna ziua , puteti sa-mi spuneti (si daca raspunsul e afirmativ sa-mi spuneti si legea care il prevede) daca agentia finantelor publice are calitatea necesara cererii insolventei NU MIE ( am datorii si eu la finante) ci DEBITORULUI MEU din cauza caruia am ajuns sa am datorii la buget. Am mai scris pe forum dar cu cat citesc mai mult cu atat nu sunt sigur ca inteleg. Mentionez ca , debitorul meu nu raspunde la nici o instiintare primita de la AFP , nu neaga datoria , am proces -deocamdata- castigat impotriva lui dar mai dureaza pana la executare.
Cineva de la finante mi-a spus de varianta aceasta cu insolventa ceruta debitorului meu , din cauza ca nu raspunde in nici un fel .

Multumesc anticipat
Da . Legea 85/2006 .
Multumesc , m-am uitat pe lege dar nu stiu la care paragraf faceti dvs referire cand raspundeti afirmativ la ce am intrebat. Poate imi dati ,va rog , mai explicit un raspuns ? Daca se poate.
discover a scris:

Buna ziua , puteti sa-mi spuneti (si daca raspunsul e afirmativ sa-mi spuneti si legea care il prevede) daca agentia finantelor publice are calitatea necesara cererii insolventei

Codul de procedura fiscala

Art. 177

Deschiderea procedurii insolvenţei

(1) În vederea recuperării creanţelor fiscale de la debitorii care se află în stare de insolvenţă, Agenţia Naţională de Administrare Fiscală şi unităţile sale subordonate, respectiv compartimentele de specialitate ale autorităţilor administraţiei publice locale, vor declara lichidatorilor creanţele existente, la data declarării, în evidenţa fiscală pe plătitor.

(2) Dispoziţiile alin. (1) se aplică şi în vederea recuperării creanţelor fiscale de la debitorii aflaţi în lichidare în condiţiile legii.

(3) Cererile organelor fiscale privind începerea procedurii insolvenţei se vor înainta instanţelor judecătoreşti şi sunt scutite de consemnarea vreunei cauţiuni.

(4) În situaţia în care organul fiscal din subordinea Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală deţine cel puţin 50% din valoarea totală a creanţelor, Agenţia Naţională de Administrare Fiscală poate decide desemnarea unui administrator judiciar/lichidator, stabilindu-i şi remuneraţia. Confirmarea administratorului judiciar/lichidatorului desemnat de Agenţia Naţională de Administrare Fiscală de către judecătorul-sindic se va face în cadrul primei şedinţe, conform art. 11 alin. (1) lit. d) din Legea nr. 85/2006, cu modificările ulterioare.

(5) În dosarele în care organul fiscal deţine cel puţin 50% din valoarea totală a creanţelor, acesta are dreptul să verifice activitatea administratorului judiciar/lichidatorului şi să îi solicite prezentarea documentelor referitoare la activitatea desfăşurată şi onorariile încasate.

Buna ziua , puteti sa-mi spuneti (si daca raspunsul e afirmativ sa-mi spuneti si legea care il prevede) daca agentia finantelor publice are calitatea necesara cererii insolventei

TIMI a citat din Codul de procedura fiscala ceea ce nu este gresit dar deschiderea procedurii se face in baza legii 85/2006 care reglementeaza procedura insolventei si anume art 31
Ca urmare ANAF ca si orice alt creditor daca indeplineste prevederile legale (creanta certa lichida si exigibila de mai mult de 90 zile si mai mare de 45.000 lei ) poate sa ceara deschiderea procedurii insolventei
discover a scris:

Buna ziua , puteti sa-mi spuneti (si daca raspunsul e afirmativ sa-mi spuneti si legea care il prevede) daca agentia finantelor publice are calitatea necesara cererii insolventei NU MIE ( am datorii si eu la finante) ci DEBITORULUI MEU din cauza caruia am ajuns sa am datorii la buget. Am mai scris pe forum dar cu cat citesc mai mult cu atat nu sunt sigur ca inteleg. Mentionez ca , debitorul meu nu raspunde la nici o instiintare primita de la AFP , nu neaga datoria , am proces -deocamdata- castigat impotriva lui dar mai dureaza pana la executare.
Cineva de la finante mi-a spus de varianta aceasta cu insolventa ceruta debitorului meu , din cauza ca nu raspunde in nici un fel .

Multumesc anticipat

Nu sunt sigur dacă am înţeles întrebarea dvs. Să înţeleg că aveţi de recuperat o creanţă de la un debitor şi în acelaşi timp aveţi un debit faţă de fisc. Întrebaţi dacă fiscul se poate folosi de creanţa dvs. pentru a se îndrepta ei împotriva debitorului dvs. cu o cerere de deschidere a procedurii insolvenţei?