avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1503 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Diferenta intre salariul de baza si cel tarifar?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Diferenta intre salariul de baza si cel tarifar?

Buna seara!
Spuneti-mi, va rog, de ce exista aceasta diferenta intre salariul de baza si cel tarifar?
Din cate stiam, salariul de baza sau tarifar era acelasi lucru, dar de anul trecut (1 ian.2010) pe fluturasii de salariu apar cele doua salarii. Aparea unul in care era introdus sporul de vechime (~1900 lei) si care nu s-a aplicat niciodata, cu toate ca primisem decizii cu acest salariu (s. de baza) si s. tarifar ( ~1350 lei) la care se calculau toate sporururile si orele suplimentare, ajungang la un salariu net de1650 -1750 lei.
Dupa taierea cu 25%, in continuare apareau cele doua salarii inscriptionate pe fluturas, insa la salariul net aparea doar 1250-1350 lei.
Incepand cu ian. 2011, pe fluturasi apar cu totul alte salarii: s. baza 1593 lei si s. tarifar 1180 lei, ajungandu-se la un s. net de ~1500 lei (cu tot cu sporuri si ore suplimentare).
Va rog sa-mi spuneti cum s-a putut ajunge la salariul tarifar de 1180 lei. In noiembrie n-am avut acest salariu si de acest salariu benefeciaza toti colegii mei, care ar dori sa contestam dispozitia de salarizare primita (in aceasta apare doar salariul de 1593 lei, dar in realitate...).
Va multumesc!

Alte discuții în legătură

Carte de munca-salariu ion_ceci ion_ceci Buna ziua Sunt asistenta medicala intr-un spital din Bucuresti si am urmatoarea problema: Am cerut copie la serviciul personal dupa cartea de munca unde ... (vezi toată discuția)
Cum se impoziteaza salariile la privat ?! ContSters312241 ContSters312241 Buna ziua, Va rog respectuos sa-mi explicati si mie de ce in fiecare luna pe fluturasul de salariu imi scrie Realizat 100%.....echivalent cu suma 1250 lei iar ... (vezi toată discuția)
Calcul salariu spital de stat Wanna2211 Wanna2211 Buna ziua. Suntem o sectie intreaga formata din 12 asistente si 10 infirmiere nemulțumite de cum se calculeaza salariul cuvenit si dorim sa stim daca avem ... (vezi toată discuția)