avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 772 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Cererea in anulare
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Cererea in anulare

Buna seara
Am un proces comercial in care mi s-a comunicat sentinta favorabila.
Partea adversa (debitorul), a facu cerere in anulare (probabil ca sa traga de timp)
Puteti sa-mi spuneti ce pasi trebuie sa fac eu acum?
Se deschide un alt dosar?
Astept o citatie? Nu stiu ce am de facut..
Multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters183043 , utilizator 20:47, 10 Februarie 2011
Este vorba de acelasi dosar,dar legea confera dreptul debitorului sa atace ordonanta de plata prin cerere in anulare.Veti primi citatie.



OUG 119/2007

Art. 13. — (1) Impotriva ordonantei de plata debitorul poate formula cerere in anulare.
(2) Cererea in anulare se solutioneaza de catre instanta care a emis ordonanta de plata.
(3) Cererea in anulare nu suspenda executarea.
Suspendarea va putea fi insa incuviintata, la cererea debitorului, numai cu dare de cautiune, al carei cuantum va fi fixat de instanta.
(4) Daca instanta investita admite cererea in anulare, aceasta va anula ordonanta de plata, pronuntand o hotarare irevocabila. Prevederile art. 9 alin. (3) se aplica in mod corespunzator.
(5) Hotararea prin care a fost respinsa cererea in anulare este irevocabila.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...
Ultima modificare: Joi, 10 Februarie 2011
andymaurul, utilizator
Sa inteleg ca pur si simplu am de asteptat hotararea instantei?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Oug 119/2007 bluejazz bluejazz Buna Ziua.Am si eu o nelamurire pe care sper sa o rezolv aici. O hotarare data in baza OUG 119/2007 in favoarea creditorului, poate fi executata in situatia ... (vezi toată discuția)
Termenul in care se formuleaza cerere in anulare a somatiei de plata 119/2007?? Analore Analore Incercand sa ma decid care din procedurile pentru somatia de plata s-o utilizez, O 5 sau 119, am studiat mai bine prevederile art. 13 al OUG. 119/2007 si mi se ... (vezi toată discuția)
Urgent! punere in executare hotarare ordonanta de plata Iulia Malis Popa Iulia Malis Popa Buna ziua. Am o nelamurire si v-as ruga sa ma ajutati. Speta sta asa: Creditorul depune cerere de emitere ordonanta de plata impotriva debitorului, ... (vezi toată discuția)