Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Termenul in care se formuleaza cerere in anulare a ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Termenul in care se formuleaza cerere in anulare a Somatiei de plata 119/2007??

Incercand sa ma decid care din procedurile pentru somatia de plata s-o utilizez, O 5 sau 119, am studiat mai bine prevederile art. 13 al OUG. 119/2007 si mi se pare cel putin ciudat :
Art. 13. — (1) Impotriva ordonantei de plata debitorul poate formula cerere in anulare.
(2) Cererea in anulare se solutioneaza de catre instanta care a emis ordonanta de plata.
(3) Cererea in anulare nu suspenda executarea.

Suspendarea va putea fi insa incuviintata, la cererea debitorului, numai cu dare de cautiune, al carei cuantum va fi fixat de instanta.
(4) Daca instanta investita admite cererea in anulare, aceasta va anula ordonanta de plata, pronuntand o hotarare irevocabila. Prevederile art. 9 alin. (3) se aplica in mod corespunzator.
(5) Hotararea prin care a fost respinsa cererea in anulare este irevocabila.

Pai care e termenul in care se poate formula o asemenea cerere? Este cel general? Nu trebuia legea sa prevada daca era cel general? Daca ma trezesc cu o asemenea cerere in anulare dupa 2 luni de la comunicare ?
OUG 119/07 a fost modificata de Legea 118/2008. In forma actuala, art. 13 alin. 1 si 2 din OUG 119/07 dispun ca:

Împotriva ordonantei de plata debitorul poate formula cerere în anulare, în termen de 10 zile de la data comunicarii acesteia.
Cererea în anulare se solutioneaza de catre instanta competenta pentru judecarea fondului cauzei în prima instanta.
Asa da.....va multumesc pentru informatie =D>