avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 205 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Termenul in care se formuleaza cerere in anulare a ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Termenul in care se formuleaza cerere in anulare a Somatiei de plata 119/2007??

Incercand sa ma decid care din procedurile pentru somatia de plata s-o utilizez, O 5 sau 119, am studiat mai bine prevederile art. 13 al OUG. 119/2007 si mi se pare cel putin ciudat :
Art. 13. — (1) Impotriva ordonantei de plata debitorul poate formula cerere in anulare.
(2) Cererea in anulare se solutioneaza de catre instanta care a emis ordonanta de plata.
(3) Cererea in anulare nu suspenda executarea.

Suspendarea va putea fi insa incuviintata, la cererea debitorului, numai cu dare de cautiune, al carei cuantum va fi fixat de instanta.
(4) Daca instanta investita admite cererea in anulare, aceasta va anula ordonanta de plata, pronuntand o hotarare irevocabila. Prevederile art. 9 alin. (3) se aplica in mod corespunzator.
(5) Hotararea prin care a fost respinsa cererea in anulare este irevocabila.

Pai care e termenul in care se poate formula o asemenea cerere? Este cel general? Nu trebuia legea sa prevada daca era cel general? Daca ma trezesc cu o asemenea cerere in anulare dupa 2 luni de la comunicare ?
Cel mai recent răspuns: Analore , utilizator 15:21, 14 August 2009
OUG 119/07 a fost modificata de Legea 118/2008. In forma actuala, art. 13 alin. 1 si 2 din OUG 119/07 dispun ca:

Împotriva ordonantei de plata debitorul poate formula cerere în anulare, în termen de 10 zile de la data comunicarii acesteia.
Cererea în anulare se solutioneaza de catre instanta competenta pentru judecarea fondului cauzei în prima instanta.
Asa da.....va multumesc pentru informatie =D>

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Oug 119/2007 bluejazz bluejazz Buna Ziua.Am si eu o nelamurire pe care sper sa o rezolv aici. O hotarare data in baza OUG 119/2007 in favoarea creditorului, poate fi executata in situatia ... (vezi toată discuția)
Cererea in anulare ContSters183043 ContSters183043 Buna seara Am un proces comercial in care mi s-a comunicat sentinta favorabila. Partea adversa (debitorul), a facu cerere in anulare (probabil ca sa traga de ... (vezi toată discuția)
Concilierea( ptr esalonare datorie) este mai presus de termenii contractului ? discover discover Buna ziua , debitorul meu face actiune in anulare (deoarece eu am deschis actiune impotriva lui pe OG119/2007 , si care mi-a fost admisa) si motiveaza astfel: ... (vezi toată discuția)