Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Oprire coloana incalzire bloc.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Oprire coloana incalzire bloc.

Sa incep cu o mica experienta neplacuta.

In primavara lui 2010 am achizituionat 2 camere prin programul prima casa.
M-am mutat si cand a venit iarna am constat ca un robinet la calorifer este fisurat.
Se intampla prin octombrie 2010.
Cu chiu cu vai si dupa 2-3 saptamani de insistente la asociatei mi s-a dat la propriu de la subsol sa opresc coloana si pe sestache, fara sa stie nimeni.
Stiau ca am cheia doar Administratorul si presedinta de comitet.
Am venit cu un instalator si am oprit coloana.
In timpul acelei zile m-am trezit cu un nene baut la mine la usa care a dat buzna in casa si tipa (la mine in casa), de unde am cheia de la subsol si cine mi-a dato.
Nenea asta e in comitet.
Dupa ce a plecat sa dus la subsol si a oprit golirea culoanei.
Normal ca facusem ditamai psicina in sufragerie pe parchet, am coborat repede si am dat drumu iar la scurgere.
Acum intrebarea mea este:
Daca se mai intampla si nebunii chiar nu vor sa opreasca coloana, ce fac inund tot bloc?
Si daca este doar o fisura, trebuie sa astept sa imi pocneasca in casa sa imi distrug casa, pentru ca nu vor ei sa opresca coloana?
Si ce pot face in cazu in care mai da busna un ca nenea acela la mine in casa.
Cum pot forta oprirea coloanei de incazire pentru remedierea unei probleme?
Casa este asigurata in favoarea statului. Sunt obligat prin lege sa fac asta.
In caz de ceva si nu opresc astia coloana, ma mai tezesc si cu firma de asigurari in cap ca nu am avurt grija de apartament sau cum se procedea?
Imi venea sa-l strang de gat dar ajungeam si pe la politie
ContSters192354, utilizator
Problema dvs. este mai degraba una de convietuire in comunitate decit una juridica.
Nu cred ca se poate ca cineva sa refuze oprire coloanei pentru efectuarea reparatiilor. E absurd , pina la urma este si interesul vecinilor dvs sa nu-i inundati. Dar poate ar fi fost mai bine sa discutati intii cu ei decit cu administarorul.
Am asistat in aceasta seara inainte de a deschide topicul la o dicutie destul de aiurea.
Deci sunt 2 scari in bloc.
La scara mea platesc si ceilalti locatari.
O anume persoana care nu cred ca are legatura cu scara unde stau eu, cred ca e presendinta de comitet sau ceva la scara cealalta, nu voia sa inchida coloana de caldura pentru a o repara
Coloana care din ce am inteles era disurata si curgea unui om in casa iar apa ajunses pana la priza.
S-a lasat cu politie amenintari, declaratii la politie
Nu cunosc foarte bine subiectul dar m-am speriat.
Cat de idiot sa fii sa nu opresti coloana?
Cum poti forta mana asociatie sa faca asta
Mentionez ca am casa asigurata si sub ipoteca
Opresti alimentarea cu agent termic a caloriferulu si robinetul schimb in doua minute. De ce atata scandal.
Si ce ai faci daca nu ai robineti de trecere cum am patit eu si nu poti opri alimentarea caloriferului?
iar robinetul de retur de colt este disurat? Astepti sa pocneasca?
Deci inca odata
Ce poti face daca tebuie sa opresti coloana si asociatia nu vrea?
ContSters192354, utilizator
Iata ce spune Legea 230/2007 de infiintare, organizare si functionare a asociatiilor de proprietari:

Art. 17. - Daca proprietarul unui apartament ori spatiu sau oricare alta persoana care actioneaza in numele sau provoaca daune oricarei parti din proprietatea comuna sau unui alt apartament ori spatiu, respectivul proprietar sau respectiva persoana are obligatia sa repare stricaciunile ori sa plateasca cheltuielile pentru lucrarile de reparatii.
Art. 18. - In cazurile in care in cladirile de locuinte unul dintre proprietari sau chiriasi impiedica, cu buna-stiinta si sub orice forma, folosirea normala a cladirii de locuit, creand prejudicii celorlalti proprietari ori chiriasi, dupa caz, proprietarii sau reprezentantul legal al acestora pot solicita instantei sa hotarasca masurile pentru folosirea normala a cladirii, precum si plata daunelor.

Deci nu numai ca reprezentantul legal al proprietarilor, dar chiar si persoana care trebuie sa actioneze direct in cazuri ca al dv. - administratorul -, trebuie sa actioneze de asa natura incat sa repare o situatie aparuta care poate prejudicia atat proprietatile individuale, dar si proprietatea comuna.
In cazul ilustrat de dv. ei nu-si indeplinesc atributiile.
Anuntati imediat societatea de asigurari si aratati ce demersuri ati facut pentru oprirea prejudiciilor si cine s-a opus.
Daca pagubele sunt mai mari, sfatuiti-va cu agentii de asigurari cum puteti actiona in judecata persoana presedintelui si/sau administratorului care s-au opus descarcarii coloanei de caldura pentru a face reparatia.

La caz de urgenta, spargeti lacatul de la usa subsolului si, impreuna cu instalatorul, descarcati coloana. Nu mai stati la discutii, ca asa un incident poate pricinui pagube imense si nu presedintele si nici administratorul si nici alt ghertoi de bloc le plateste!X-(
elga50, moderator