Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Oprire coloana incalzire bloc.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Oprire coloana incalzire bloc.

Sa incep cu o mica experienta neplacuta.

In primavara lui 2010 am achizituionat 2 camere prin programul prima casa.
M-am mutat si cand a venit iarna am constat ca un robinet la calorifer este fisurat.
Se intampla prin octombrie 2010.
Cu chiu cu vai si dupa 2-3 saptamani de insistente la asociatei mi s-a dat la propriu de la subsol sa opresc coloana si pe sestache, fara sa stie nimeni.
Stiau ca am cheia doar Administratorul si presedinta de comitet.
Am venit cu un instalator si am oprit coloana.
In timpul acelei zile m-am trezit cu un nene baut la mine la usa care a dat buzna in casa si tipa (la mine in casa), de unde am cheia de la subsol si cine mi-a dato.
Nenea asta e in comitet.
Dupa ce a plecat sa dus la subsol si a oprit golirea culoanei.
Normal ca facusem ditamai psicina in sufragerie pe parchet, am coborat repede si am dat drumu iar la scurgere.
Acum intrebarea mea este:
Daca se mai intampla si nebunii chiar nu vor sa opreasca coloana, ce fac inund tot bloc?
Si daca este doar o fisura, trebuie sa astept sa imi pocneasca in casa sa imi distrug casa, pentru ca nu vor ei sa opresca coloana?
Si ce pot face in cazu in care mai da busna un ca nenea acela la mine in casa.
Cum pot forta oprirea coloanei de incazire pentru remedierea unei probleme?
Casa este asigurata in favoarea statului. Sunt obligat prin lege sa fac asta.
In caz de ceva si nu opresc astia coloana, ma mai tezesc si cu firma de asigurari in cap ca nu am avurt grija de apartament sau cum se procedea?
Imi venea sa-l strang de gat dar ajungeam si pe la politie
ContSters192354, utilizator
Administratorul si presidinta de comitet cu care ma am pe bune stiau, ghertoiu respectiv care imi daduse buzna in casa il sunase pe admin de fata cu mine si-l luase la maciuca, vezi doamne ce au discutat ei in comitet. In fine eu nu stiu cine la pus pe asta in comitet.
Imi mai si spune ca daca parchetu nu e distrus din casa nu am motiv sa inchid coloana. Tremuram de nervi si abia m-am abtinut sa nu-l joc in picioare.
Exista vre-o cale legala sa il invat minte?
Adica. MI-a intrat in casa odata.
E cam greu sa-l dau in judecata dar ma refer sa-i fac o reclamatie ceva pe
undeva, nus ce sa zic
Sunt pe acest forum ca m-am speriat ce auzisem ieri seara, doar ca situatie era la scara alaturata.
Din cauza unu idiot ca cel de care am vb mai sus se poate repeta situatia si la mine in scara.

Si daca mai intra in casa la mine, legea imi da voie sa-l pocnesc?
ContSters192354, utilizator
Nu sunt un pudibond, insa va rog sa pastrati un limbaj civilizat si, pe viitor, sa evitati termeni de genul "ghertoi", "maciuca".

1. Legal, puteti sa-i faceti plangere pentru incalcarea proprietatii, dar e nevoie de martori...
2. Ilegal, il lasati sa intre in apartament si acolo o rezolvati barbateste, dar s-ar putea sa va alegeti dvs. cu dosar penal.
3. Legea nu permite sa pocniti pe nimeni.