Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Exista o lege care sa se refere la asa ceva?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Exista o lege care sa se refere la asa ceva?

Cand se efectuaeaza o reparatie la coloanele de apa comune din bloc exista niste dispozitii legale?
Se poate inlocui teava de metal cu orice(pexal etc)?Se poate inlocui un calorifer cu unu din alt material si cu suprafata dubla(am vazut ca unii vecini fac asta)?Exista firme abilitate care efectueaza reparatiile sau orice firma de instalatii ce poate emite factura este suficienta?Este treaba radetului?Pentru astfel de reparatii modificari care este autoritatea care da aprobari si daca sunt necesare aceste aprobari?
In apartament proprietarul poate sa-si faca ce reparatie doreste la instalatia proprie.
Daca isi inlocuieste un calorifer cu altul e de recomandat sa fie instiintat si RADET pentru recalcularea SET-ului apartamentului respectiv, in cazul in care nu sunt repartitoare.
In cazul in care aveti repartitoare se instiinteaza firma care face calculul, in acelasi scop.
Pe coloanele de caldura poate interveni orice firma autorizata, de instalatii, fara a avea pentru aceasta lucrare acordul sau avizul RADET.
Nu e recomandabil sa fie inlocuite tevile de metal cu tevi din pexal, calitatea acestuia fiind indoielnica. La coloanele de apa, unde presiunea este mare se recomanda inlocuirea tevilor metalice tot cu tevi metalice (din cupru sunt cele mai bune).
-selectie de oferta de pret propusa de administrator-decizie luata de comitet comitet
-depinde de teava la care va referiti in ceea ce priveste inlocuirea cu pexal
-vecinii pot face inlocuiri de calorifere dar e necesara recalcularea suprafetei radiante
-orice firma care are ca obiect de activitate cele enumerate poate executa lucrarea-atentie insa la termene de garantie
-nu e treaba radetului
-
deci practic atunci cand se fisureaza coloana si este nevoie de reparatie trebuie sa viona o firma de instalatii si sa fie de acord in scris si administratia?
Acum 2 ani vecinul de sus a venit sa schimbe coloana si a pus pexal pe o distanta de 2 metri(teava care a fost inlocuita intre etaje).Nu mi-a trecut prin cap atunci ca aceasta reparatie trebuie sa aiba niste aprobari mai ales ca era o reparatie urgenta(curgea ceva apa).
Mai am o idee:daca la fiecare etaj se pun robinete pe coloana pentru izolare?Cand am o problema repar fara sa mai platesc toata apa din instalatie etc.Exista vreo lege care sa-mi interzica?Atata timp cat nu opresc apa si asigur agentul pentru ceilalti am voie sa fac asta de capul meu?

Sper sa-mi spuneti ca exista reglementari dar la ce e in Romania cred ca nu sunt.
cerul, utilizator
@cerul
Formularea intrebarilor dv este deficitara si greu de inteles, dar sa incercam:
- Cand se fisureaza coloana comuna trebuie anuntat imediat administratorul sa opreasca de la subsol apa sau agentul termic, depinde ce trece prin ea. Administratorul cauta firme, meseriasi, etc.
- Daca este coloana dv (cea orizontala de obicei, care deviaza din coloana comuna), opriti de la robinetul din casa dv sau anuntati administratorul sa opreasca iar de la robinetul general. Aici va cautati dv firma sau meserias.
- Spuneti ca un vecin a pus pexal pe 2 metri. Poate e PPR sau alt material care are destula rezistenta. De obicei pexalul se foloseste pentru instalatiile interne, proprii (aflate dupa robinetul din casa dv), nu pentru coloanele comune.
- Nu am inteles ce sunt acelea "robinete pe coloana pentru izolare"?
Administratia a fost anuntata de problema verbal de catre vecinul in cauza unde a inceput sa se umfle parchetul dar se pare ca se fac ca nu inteleg .
Nu am robinet pe coloana(problemele sunt la coloana de apa calda de la calorifere) si de aceea intrebam daca imi pot pune ca pe viitor sa pot remedia mult mai usor orice problema fara ajutorul vecinilor administratiei etc.
La reparatiie in instalatia mea este un singur robinet pe tur iar returul este fara robinet si deci nu se aplica sfatul dvs ca eu pot aduce un meserias tot este nevoie de oprirea robinetului general de coloana.
La mine in casa exista 1 metru de tur de coloana dintr-un PVC si 1 mentru de retur care trec mai departe la vecinul de sus.
Este aceasta reparatie in parametrii?Cine decide acest lucru?