Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Doi frati mostenesc un teren de la tatal lor.Unul din frati decedeaza,lasand in urma sotia si doi copii minori.
Cum se imparte in acest caz terenul?
Inteleg ca fratele a decedat ulterior decesului tatalui sau (deci terenul intrase in patrimonul fratelui la momentul decesului). In acest caz, daca cei doi frati erau singurii mostenitori (i.e. nu exista sotie supravietuitoare) au mostenit terenul in cote parti egale (daca nu cumva e vorba de un testament, si cotele sunt diferite conform vointei defunctului). In cazul mostenirii pe cote parti egale, cota de 1/2 aferenta fratelui care a decedat, se imparte intre sotie si cei doi copii minori astfel: sotia primeste 1/4 din mostenire (in cazul acesta 1/4 din 1/2 cat era cota fratelui decedat din teren), iar copiii impart restul de 3/4 din mostenire (adica 3/4 din 1/2 cat era cota fratelui decedat din teren), in cote parti egale.
Fratele in viata- o cota de 1/2 din teren;
sotia fratelui decedat - 1/4 din 1/2 din teren, respectiv o cota de 1/8 din teren;
fiecare dintre cei doi copii- 1/2 din 3/4, respectiv o cota de 3/8 din teren.