avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Datorie aparuta in tabelul final de create dar platita
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Datorie aparuta in tabelul final de create dar platita


Buna ziua,

In calitate de debitor am cerut intrarea in proced simplificata de insolv si faliment, instanta a acordat termen de definitivare a tabelului de creante acum 10 zile, ieri am fost la tribunal la arhiva sa vad si eu dosarul, iar in tabelul respectiv de creante era inscrisa si o creanta catre ITM Ilfov, dar acesta creanta eu am platit-o am chitanta.
Ce pot face in acest sens? Si vreau sa va mai intreb, se mai poate rectifica acest tabel de creante dc a trecut de ultimul termen acordat de instanta pentru ca in el trebuia sa mai apara doi creditori dar nu sunt, ei au fost instintati conf procedurii.
Cel mai recent răspuns: tartoru2004 , utilizator 16:15, 14 Februarie 2011
tartoru2004 a scris:

In calitate de debitor am cerut intrarea in proced simplificata de insolv si faliment, instanta a acordat termen de definitivare a tabelului de creante acum 10 zile, ieri am fost la tribunal la arhiva sa vad si eu dosarul, iar in tabelul respectiv de creante era inscrisa si o creanta catre ITM Ilfov, dar acesta creanta eu am platit-o am chitanta.

A fost desemnat un administrator special? În situaţia în care da, i-a fost comunicat administratorului special tabelul preliminar?

tartoru2004 a scris:

Si vreau sa va mai intreb, se mai poate rectifica acest tabel de creante dc a trecut de ultimul termen acordat de instanta pentru ca in el trebuia sa mai apara doi creditori dar nu sunt, ei au fost instintati conf procedurii.

Dacă au fost notificaţi conform art. 7 din lege, în mod normal, sunt decăzuţi din dreptul de a fi înscrişi în tabelul creditorilor (art. 76).
tartoru2004 a scris:


iar in tabelul respectiv de creante era inscrisa si o creanta catre ITM Ilfov, dar acesta creanta eu am platit-o am chitanta.
Ce pot face in acest sens?


Trebuie sa faceti contestatie la tabel si sa faceti dovada ca s-a achitat acea pretinsa creanta.
Trebuie achitata taxa de timbru de 120 lei si 0,3 lei timbru judiciar
MIXAM a scris:

tartoru2004 a scris:


iar in tabelul respectiv de creante era inscrisa si o creanta catre ITM Ilfov, dar acesta creanta eu am platit-o am chitanta.
Ce pot face in acest sens?


Trebuie sa faceti contestatie la tabel si sa faceti dovada ca s-a achitat acea pretinsa creanta.
Trebuie achitata taxa de timbru de 120 lei si 0,3 lei timbru judiciar


De ce ar trebui ca debitorul sa plateasca taxa de timbru?
adelaida_07 a scris:

De ce ar trebui ca debitorul sa plateasca taxa de timbru?


Sunt scutite de plata taxei de timbru acțiunile introduse de lichidator/administrator judiciar în aplicarea dispozițiilor Legii insolvenței, nu și cele introduse de administratorul special (art. 77). În cazul de față presupun ca debitoarea, prin administrator special, va contesta acele creanțe înscrise în tabelul definitiv, deci nu este o acțiune scutită de plata taxei de timbru.
Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Februarie 2011
Amila, utilizator
Societatea debitoare este parte in acest proces. Actiunile societatii prin reprezentatii sai nu sunt tinuti de plata taxei de timbru.
Este ca si cum ai spune ca actiunea reprezentatului societatii de a contesta cererea creditorul pentru deschiderea procedurii insolventei trebuie timbrata.

Alte discuții în legătură

Taxa de timbru inscriere la masa credala nico_mirea nico_mirea O societate comerciala cere deschiderea procedurii de insolventa fata de un debitor la data de 28.04.2010. Intra, la randul ei in insolventa, in procedura ... (vezi toată discuția)
Mai am vreo sansa?sa mai platesc taxe de timbru? bge bge T Subsemnata , lichidator judiciar desemnat în dosarul cu numărul de mai sus, referitor la Cererea de repunere in termen si Cererea de ... (vezi toată discuția)
Tabel preliminar Sophya Sophya Buna. Am si eu o problema. O sc care imi datoreaza o suma de bani a intrat in insolventa. AM primit notificarea de la lichidator iar termenul de depunere a ... (vezi toată discuția)