Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... MAI AM VREO SANSA?sa mai platesc taxe de timbru?
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

MAI AM VREO SANSA?sa mai platesc taxe de timbru?

T

Subsemnata , lichidator judiciar desemnat în dosarul cu numărul de mai sus, referitor la Cererea de repunere in termen si Cererea de admitere a creantei inregistrate de Dvs. la 01.03.2011 va comunic ca nu accept inscrierea in tabelul creditorilor a creantei solicitate avand in vedere considerentele de mai jos.

Nu ati fost notificat conform Codului de procedura civila intrucat nu ati figurat pe lista creditorilor depusa de administratorul statutar la 05.01.2010. Neputand fi identificat in lista creditorilor, potrivit art. 7 alin. 3 din Legea 85/2006, procedura notificarii cu Dvs. a fost indeplinita prin publicarea notificarii deschiderii procedurii generale a insolventei in ziarul Jurnalul National din 05.01.2010 si in Buletinul procedurilor de insolventa nr. 6130/18.12.2009.
Deci, situatia juridica a debitoarei SC si termenul limita de declarare a creantei putea fi cunoscuta de catre Dvs prin consultarea Buletinului Procedurilor de Insolventa nr. 6130/18.12.2009 si a ziarului Jurnalul National din 05.01.2010.
Intrucat nu ati facut dovada imprejurarii care a fost mai presus de vointa Dvs. si care v-a impiedicat sa va declarati creanta in termen, consider ca cererea de repunere in termen nu este admisibila.

Ca urmare, creanta chirografara declarata la 01.03.2011 in cuantum de7200,25 lei este tardiv introdusa fata de termenul fixat la 08.01.2010, fiind aplicabile prev art. 76 din Legea 85/2006, in sensul ca sunteti decazut de a fi inscrisi in tabelul creditorilor cu aceasta creanta.

Impotriva masurii lichidatorului judiciar de neinscriere in tabelul creditorilor a creantei declarata de Dvs puteti formula contestatie in termen de 3 zile, care se va timbra cu 120 lei taxa de timbru si 0,3 lei timbru judiciar.

Termen de examinare fixat în cauză este la data de 09.06.2011 ora 8 sala 249 a Tribunalului Comercial Cluj.

Potrivit legii plata taxei de timbru se plateste odata cu introducerea cererii de creanta. Solutionarea cererii se face numai dupa ce ati satisfacut taxa de timbru.In cazul in care cererea este respinsa, pentru recurs trebuie platita taxa de timbru, jumatate din cat ati platit la fond.
Actiunile introduse de lichidator in procedura insolventei sunt scutite de taxele de timbru.