Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu paternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu paternal

Un tatic angajat cu jumatate de norma poate intra in concediu paternal?
1. Concediul paternal este concediul de 5 zile platite de angajator tatalui pentru nasterea unui copil.
2. Dvs. va referiti, de fapt, la CCC pana la 2 ani. Da, puteti intra in CCC indiferent de durata programului de lucru.
3. Indemnizatia pentru CCC este conditionata numai de obtinerea de venituri impozabile nu si de durata muncii.
Bunaziua!
Scriu aici pentru ca este vorba despre acelasi lucru!
Si anume... Sotia mea nu lucreaza cu carte de munca (datorita unor reglementari speciale - lucreaza la o ambasada) si este insarcinata!
Pot eu sa intru in concediu paternal, dar nu cel de 5-15 zile ci cel de 1-2 ani, cum ar veni in locul sotiei? Am vazut mai sus ca mentionati de CCC. Ce este acest CCC si in ce consta? Sau mi-ar fi de folos un link despre acest CCC.
Multumesc in avans pentru ajutor!

Eu lucrez cu carte de munca
1. CCC = concediu crestere copil (pana la 1, 2 sau 3 ani).
2. De CCC poate beneficia oricare din parinti.
3. Problema este reglementata de OUG 111/2010 si Normele de aplicare a ei (aprobate prin HG 52/2011).
Multumesc!