Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cas pensionari
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cas pensionari

as dori sa stiu , daca sint pensionar, si realizez si venituri din activitati independente, trebuie sa platesc pentru aceste venituri, cas la pensii?
Ca pensionar la limita de varsta pentru PFA nu se datoreaza contributie de asigurari sociale.
În sistemul public de pensii, plata pensiei se suspendă începând cu luna următoare celei în care a intervenit una dintre următoarele cauze:
b) pensionarul, beneficiar al unei pensii anticipate sau al unei pensii anticipate parţiale, se regăseşte în una dintre situaţiile prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. I, II sau IV, cu excepţia consilierilor locali sau judeţeni;
Pct. IV se refera la activitati independente.
dar daca pensionarul este la limita de varsta si este membru CA, plateste CAS pensie, pentru indemnizatia de membru CA !!!!!