avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general plata eronata catre furnizor
Discuție deschisă în Contabilitate în general

plata eronata catre furnizor

Am facut o plata catre un furnizor numai ca am gresit contul.
Societatea caruia i-am virat banii nu mai exista., iar la societatea catre care ar fi trebuit sa virez corect am sold debitor.
Voi plati din banca asa cum trebuia sa fac numai ca intrebarea mea e cum contez in contabilitate ptr ca eu nu mai am sold la furnizorul respectiv.
Cel mai recent răspuns: bestb , utilizator 15:29, 11 Februarie 2011
Pai si banii pe care i-ati platit, nu v-au venit inapoi?
Cum ati inregistrat incasarea?
Eu asa as face:
5121=473 suma furnizor necorespunzator
473=5121 suma furnizor corect.
Succes!
Ultima modificare: Vineri, 11 Februarie 2011
bestb, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bilant eveevelina eveevelina buna seara, va rog mult ajutati-ma si pe mine in urmatoarea problema: la dec 2009 am sold creditor 5121 si am si o suma in 581. la pozitia IV din F10 din ... (vezi toată discuția)
Monografie contabila incasare in numele unei societati Naftalina Naftalina Am incasat o suma dintr-un cont de persoana fizica in numele unei societati, prin virament bancar. Ulterior mi-a cerut chitanta ca sa -si poata recupera banii ... (vezi toată discuția)
Bo vidiva vidiva primesc un bilet la ordin pe care il girez catre o alta societate . eu cu ce raman, ca document justificativ si ce inregistrari ar trebui sa fac ? multumesc ... (vezi toată discuția)