Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general plata eronata catre furnizor
Discuție deschisă în Contabilitate în general

plata eronata catre furnizor

Am facut o plata catre un furnizor numai ca am gresit contul.
Societatea caruia i-am virat banii nu mai exista., iar la societatea catre care ar fi trebuit sa virez corect am sold debitor.
Voi plati din banca asa cum trebuia sa fac numai ca intrebarea mea e cum contez in contabilitate ptr ca eu nu mai am sold la furnizorul respectiv.
Pai si banii pe care i-ati platit, nu v-au venit inapoi?
Cum ati inregistrat incasarea?
Eu asa as face:
5121=473 suma furnizor necorespunzator
473=5121 suma furnizor corect.
Succes!
bestb, utilizator