Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revenire ccc
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revenire ccc

Buna ziua,
Societatea are probleme financiare, de doi ani inregistreaza pierderi. De curand o salariata a depus cerere de revenire din concediu de crestere copil. Departamentul contabilitate unde ar trebui sa fie angajata, s-a restructurat in acest timp, operatiile necesare putand fi rezolvate doar de un singur contabil. Ce acte doveditoare sunt necesare la intocmirea deciziei de concediere?
1. In baza cererii de revenire, angajatorul emite decizia de incetare a suspendarii si de reluare a activitatii.

2. Se face hotarare AGA pentru desfiintarea postului, iar in baza acesteia se emite instiintarea de preaviz si la sfarsitul preavizului decizia de concediere.
De asemenea, se poate emite decizia de concediere inainte de intrarea in preaviz.
.....
Art. 1. Începând cu data …................................. salariatul ...................................………….. îndeplinind funcţia de ......................................... la S.C. ........................................………..... este concediat conform art. 65 din Codul Muncii (Legea nr. 53/2003), dată la care au expirat cele 20 de zile lucrătoare de preaviz.
Art. 2. Perioada cuprinsa intre ............ si .......... constituie perioada de preaviz de 20 de zile lucratoare.
.......