Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz

Buna ziua ! Am urmatoarea situatie: O salariata revine dupa concediu crestere copil pana la 2 ani la o societate aflata in restructurare.I se comunica doamnei verbal si in scris ,prin notificare ca societatea isi reduce activitatea,ca nu i se poate asigura un alt loc de munca si ca i se acorda 15 zile lucratoare preaviz,urmand sa ii inceteze contractul de munca cu art.65 (1) ,putand sa beneficieze de somaj. Dupa ce a primit notificarea ,doamna spune ca este insarcinata in luna a 6 .In aceste conditii i se poate desface contractul ? Mentionez ca in scris doamna nu a anuntat societatea si nici nu a prezentat adeverinta care sa ateste starea de graviditate. Multumesc !
Buna ziua.Nu, nu i se poat desface CIM art.60 lit.c din Codul Muncii prevazand "concedierea nu poate fi dispusa pe durata in care femeia salarita este gravida, in masura in care angajatorul a luat cunostiinta de acest fapt emiterii deciziei de concediere".Deci daca inainte de emiterea deciziei salariata incunostiinteaza angajatorul de starea sa de graviditate acesta nu ii poate desface CIM
1 preavizul este de 20 zile lucratoare
2 daca doamna a depus o instiintare ca este gravida va trebui sa fie insotita de documentele ce atesta acest fapt, pe care probabil le va aduce, daca nu o puteti concedia
3 la revenirea din cic se face incetarea suspendarii si apoi notificarea de concediere.
I s-a facut incetarea suspendarii ,respectiv reluarea activitatii ,act aditional pentru majorarea salariului. Ea n-a depus nici un document privind starea de graviditate. In perioada de preaviz nici nu i s-a solicitat sa fie efectiv prezenta ...nu are ce activitate sa desfasoare ca nu mai este activitate ...nu locuieste in localitate.
Intrebare :se poate emite decizia de concediere inainte cu 15 zile ? I s-a dat doar notificare prin care i s-a comunicat ca se reduce activitatea.........