Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partajul dupa divort
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partajul dupa divort

eu m-am casatorit in august 2010 , chiar dupa nunta sotul meu a inceput sa-si bata joc de mine, sa ma ameninte...dupa 5 luni m-a dat afara din casa si acum stau la parinti. Inainte de nunta el avea casa doar ridicata la rosu,dupa dunta am continuat sa facem casa cu bani de la nunta si cu somajul meu care in avem din strainatate, el neavand nici un venit, si tot in timpul casatoriei el si-a deschis o firma si-a luat bazic tot din bani mei.
Momentan suntem in proces de vort si as vrea sa stiu cum se face partajul, am dreptul la bunurile care le-am obtinut dupa nunta?
(In urma casatoriei nu avem copii)

Ce proceduri trebuie sa urmez?

La partaj, puteti face dovada sumei de bani pe care a-ti primit-o la nunta si sa cere-ti jumatate din aceasta suma, sau sa se face o evaluare a imbunatatirilor aduse casei de locuit dupa casatorie si sa vi se dea jumatate din valoare. Puteti sa cere-ti un procent maimare de contributie , facand dovada ca doar D-voastra a-ti realizat venituri ( somaj) iar el nu.
Taxa de timbru datorata in caz de partaj este de 3% din valoarea masei de impartit.
Va sfatuiesc sa angajati un avocat
multumesc mult