Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am finalizat în timpul căsniciei casa primită de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am finalizat în timpul căsniciei casa primită de soț de la părinții lui, dar el mă amenință că nu îmi va da nimic la partaj deși valoarea ei este în prezent mult mai mare decât atunci când ne-am căsătorit. Am șanse să primesc ceva?

Sunt căsătorită de aproape 15 ani si avem si un copil de 8 ani....soțul a primit prin donație de la părinți cu 3 zile înaintea căsătoriei noastre casa nefinalizata....in toți acești ani am investit banii primiți de la nunta,bani primiți de la părinți,un credit de 23000 euro....in curs de plata si acum ...
si salariile noastre....(valoarea donație era in 2004 1500o euro iar la ultima expertiză a băncii in 2017 era 147000 euro)din cauza infidelitatilor repetate am hotarat să divortez însă soțul meu mă amenința că nu imi va da nimic mie si copilului meu ...mentionez ca azi casa este finalizată interior ,exterior,curte ...si avem si masina....oare in urma unei acțiuni de partaj am sansa sa primesc ceva?multumesc
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,
Prin partaj aveti dreptul sa primiti contravaloarea a 1/2 din toate imbunatatirile aduse imobilului si 1/2 din valoarea tuturor bunurilor achizitionate in aceasta perioada.
Amenintarile lui sunt doar pentru a va speria.
Daca se ajunge la divort si partaj solicitati ajutorul unui avocat.
Indiscutabil aveti un drept de creanta asupra imbunatatirilor aduse imobilului chiar daca acesta este bun propriu al sotului.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat