Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensia alimentaraJudecatoria?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensia alimentaraJudecatoria?

Buna seara.Prin hotararea de divort am primit spre crestere si educare cei 2 copii minori rezultati in urma casatoriei,iar fosta sotie este obligata sa plateasca pensia alimentara.Intrebarea mea este daca judecatoria trimite automat catre locul de munca al fostei sotii dupa datele din adeverinta de salariu existenta la dosar instiintarea de poprire a sumei datorate si trimiterea de catre angajator catre mine(respectiv copii),sau sunt nevoit eu sa fac demersurile necesare.Cum trebuie sa procedez in aceste cazuri?Cu multumiri.
Eu sunt cam in aceeasi situatie.
Am facut o cerere catre firma cu nr de cont, copie dupa sentinta...tot.Si mi-au aspuns ca ei nu au nici o baza legala sa ii opreasca banii.#-o