avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 881 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... impozit pe venit din tranzactii imobiliare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

impozit pe venit din tranzactii imobiliare

Doresc sa stiu cand,unde si cat plateste vanzatorul unui imobil (proprietar de peste 5 ani al acestuia-persoana fizica) impozit pe venit rezultat din vanzarea acestuia.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 17:18, 12 Februarie 2011
2%, ii opreste notarul la vanzare

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit pe tranzactie in instanta hapi hapi Am vandut un imobil plus teren aferent acum o luna ,iar actualii proprietari nu au putut intabula imobilul pe numele lor pentru ca li s-a zis ca eu trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Impozit pe vanzare apartament ana_abo ana_abo Buna ziua! Vreau sa vand apartamentul ce-l detin din anul 2000. Ce impozit voi avea de platit la finante? Multumesc! (vezi toată discuția)
Tva pt apartament nou construit de persoana fizica irinaaldea irinaaldea Am incheiat un antecontract de vanzare-cumparare in decembrie 2007. Vanzatorul este persoana fizica. Din 2008 se plateste tva si pt vanzator persoana fizica, ... (vezi toată discuția)