avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1861 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale vreau sa deschid un bar la tara....
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

vreau sa deschid un bar la tara....

stau la tara si vreau sa inchiriez bufetul(care apartine cooperatiei)si sa deschid un bar!vreau sa vand bauturi alcoolice la pahar,bere si sa aduc o masa de ping pong!din cate am inteles(de pe net)trebuie sa imi fac un srl neplatitor de tva!care este nelamurirea mea,amenajarile,wc-ul,alarma trebuie sa le asigur eu sau cooperatia?ce taxe trebuie sa platesc?imi trebuie aprobare si de la primarie?stare localului e cam jalnica!are cam 100m2!cam cat ar trebuii sa platesc maxim kiria?
Cel mai recent răspuns: Primoris SRL , Consilier juridic 17:57, 12 Februarie 2011
Chiria face obiectul negocierii. Nu va putem noi face sugestii privind plafonul maxim. D-voastra trebuie sa va analizati rentabilitatea afacerii.

In privinta amenajarilor, daca spatiul ar fi fost amenajat mai bine, probabil ca acesta ar fi fost un motiv ca sa platiti o chirie mai mare. In aceasta situatie aveti posibilitatea de a achita o chirie mai mica..

In orice caz, firma care isi desfasoara activitatea in acel spatiu este cea care trebuie sa faca dovada indeplinirii conditiilor legale de functionare (sanitare, sanitar - veterinare, etc), nu cei care va pun spatiul la dispozitie !

In ceea ce priveste autorizatia emisa de autoritatatile locale, dosarul difera de la o primarie la alta, iar unele primarii nici nu solicita asa ceva. Informatiile cele mai bune le aflati chiar de la primaria respectiva !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce taxe si impozite trebuie sa platesc pt un bar care vinde la pahar si are si o masa de ping pong? el_koko_08 el_koko_08 ce taxe si impozite trebuie sa platesc pt un bar care vinde la pahar si are si o masa de ping pong?imi trebuiesc 2 case de marcat?de cate coduri caen am ... (vezi toată discuția)
Ce taxe si impozite trebuie sa platesc pt un bar el_koko_08 el_koko_08 ce taxe si impozite trebuie sa platesc pt un bar care vinde la pahar si are si o masa de ping pong?imi trebuiesc 2 case de marcat?de cate coduri caen am ... (vezi toată discuția)
Autorizatii si cod caen masa biliard,masa ping-pong haiducu haiducu 1 daca la un bar(cod caen 5630)am o incapere seperata si am o masa de biliard si una de ping-pong fara nici o taxa la clienti ,se considera jocuri de ... (vezi toată discuția)