Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale vreau sa deschid un bar la tara....
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

vreau sa deschid un bar la tara....

stau la tara si vreau sa inchiriez bufetul(care apartine cooperatiei)si sa deschid un bar!vreau sa vand bauturi alcoolice la pahar,bere si sa aduc o masa de ping pong!din cate am inteles(de pe net)trebuie sa imi fac un srl neplatitor de tva!care este nelamurirea mea,amenajarile,wc-ul,alarma trebuie sa le asigur eu sau cooperatia?ce taxe trebuie sa platesc?imi trebuie aprobare si de la primarie?stare localului e cam jalnica!are cam 100m2!cam cat ar trebuii sa platesc maxim kiria?
Chiria face obiectul negocierii. Nu va putem noi face sugestii privind plafonul maxim. D-voastra trebuie sa va analizati rentabilitatea afacerii.

In privinta amenajarilor, daca spatiul ar fi fost amenajat mai bine, probabil ca acesta ar fi fost un motiv ca sa platiti o chirie mai mare. In aceasta situatie aveti posibilitatea de a achita o chirie mai mica..

In orice caz, firma care isi desfasoara activitatea in acel spatiu este cea care trebuie sa faca dovada indeplinirii conditiilor legale de functionare (sanitare, sanitar - veterinare, etc), nu cei care va pun spatiul la dispozitie !

In ceea ce priveste autorizatia emisa de autoritatatile locale, dosarul difera de la o primarie la alta, iar unele primarii nici nu solicita asa ceva. Informatiile cele mai bune le aflati chiar de la primaria respectiva !